×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

معصومه محمدی، رییس گروه های آمارهای نیروی انسانی در گزارش بررسی نتایج طرح آمارگیری نیروی کار درزمستان ۹۸ معتقد است:ارزیابی نتایج جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان می دهد که در دوفصل مورد بررسی جمعیت شاغل،افزایش ۵۲ هزار نفری را تجربه کرده است و در مقابل جمعیت بیکار ۴۸۲ هزار نفر کاهش داشته است. ازسوی دیگر جمعیت غیرفعال نیز در حدود یک میلیون و ۱۰۴ هزار نفر افزایش یافته است.

با نگاهی به شاخص های جمعیت ۱۵ساله و بیشتر تر ملاحظه می گردد که نرخ بیکاری کل کشور با کاهش ۱.۷ درصدی مواجه شده است. بیشترین میزان افزایش نرخ بیکاری به ترتیب در استان های لرستان، مازندران و گلستان و در مقابل بیش ترین میزان کاهش به ترتیب در استان های خوزستان و خراسان رضوی و ایلام رخ داده است.

بررسی ماتریس انتقال گویای آن است که به طور کلی در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ بیش از ۴۱ درصد از جمعیت ۱۰ساله و بیش تر (۱۲.۸ درصد از جمعیت شاغل و ۲۷.۹ درصد از جمعیت بیکار) از بازار کار خارج شده اند و در مقابل حدود ۸درصد (۶.۲ درصد جمعیت شاغل و ۱.۷ درصد جمعیت بیکار) به بازار کار وارد شده اند.

بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کاردر زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ جمعیت غیرفعال افزایش یک میلیون و ۱۰۴ هزار نفری را تجربه کرده است و از ۳۴ میلیون و ۵۸۹ هزار نفر در زمستان ۹۷ به ۳۵ میلیون و ۶۹۰ هزار نفر در زمستان ۹۸ رسیده است و به عبارت دیگر با توجه به شرایط فصلی بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار نفر به طور موقت از بازار کار خارج شده اند و این قابلیت را دارا می باشند که در فصول آینده به بازار کار برگردند.

 

blank

در این قسمت به بررسی ماتریس انتقال جریانات بازار کار در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ باری جمعیت ۱۰ساله و بیشتر پرداخته می شود. این ماتریس نشان می دهد چه بخشی از جمعیت به لحاظ بازار کاری شرایطشان ثابت مانده و چه بخشی تغییر کرده است.

 نتایج این بررسی نشان می دهد در این دو فصل بیش ترین جابه جایی ها درآمارهای مذکور در جمعیت بیکار رخ داده است.

 همانگونه که ملاحظه می شود۸۳.۲ درصد از جمعیت شاغل ۱۰ساله و بیشتر زمستان ۹۷ در زمستان ۹۸ نیز همچنان شاغل مانده اند. ۳.۸ درصد بیکار و ۱۲.۸ درصد غیرفعال شده اند.

رصد جمعیت بیکار ۱۰ساله و بیش تر زمستان ۹۷ در زمستان ۹۸ٰ به میزان ۷.۹ درصد وارد بازار کارشده اند که از این میزان ۶.۲ درصد شاغل و ۱.۷ درصد بیکار شده اند و ۹۲.۰ درصد از جمعیت غیرفعال هم در طی فصول مورد بررسی تغییری در وضعیت فعالیت شان رخ نداده است./تسنیم

blank

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.