×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

تحلیل کانسپت و نظام معماری پروژه آسمان سرای شاهین:

14000204 14023022 700x453 - پروژه ساختمان مسکونی آسمان سرای شاهین

در پروژه آسمان سرای شاهین به طور هوشمندانه ای، گستردگی توده بنا در جهت گردش آفتاب و نور مناسب صورت گرفته است و جدارههای ساختمان و بازشوهای واحدها به سمت زاویه مناسب خورشید و دید به کمربند سبز متمایل شده است. نظام معماری به گونه ای تعریف شده که تمامی واحدها نور و دید متناسبی دارند به بیان دیگر واحد بد در مجموعه وجود ندارد و کیفیت چند واحد فدای کیفیت واحدهای دیگر نشده است. این در این بنا سه زون ارتباط عمودی جداگانه ای برای دسترسی واحدها تعبیه شده که تداخل رفت و آمدهای ساکنین را به حداقل میرساند. در فرایند طراحی و ساخت ساختمان آسمان سرای شاهین با استفاده از نگرش و رویکرد دو معمار معاصر ایران (محمد رضا نیکبخت و هومن بالازاده)و برگزاری دهها جلسه شورای معماری به جهت ارتقای کیفیت فضاها، در راستای ایجاد ژانر جدیدی از سکونت با کیفیت در منطقه تلاش شده است. با سنجش ویژه دوران بهره برداری و نیاز و رفاه ساکنین، امکانات و ویژگیهای مشاعات متعددی برای مجموعه پیش بینی شده است. حیاطهای میانی سبز آسمان سرای شاهین نقطه عطفی در ارتباط ساکنین بنا با طبیعت و محیط مطلوبی است که هم نشینیهای دوستانه را نیز ممکن میسازد. پروژه آسمان سرا شاهین باز تعریفی از مفهوم خانه با بیان معماری معاصراست که در صدد تلاش بازآفرینی ارزشهای یک خانه است. برخی از این تلاشها میتوان به مواردی همچون اختصاص ۱۰درصد از مساحت هر واحد به تراس، ایجاد فضاهای ارتباطی شناور در نور و هوای تازه، رعایت شاخصه های معماری سبز، توجه ویژه به سبک زندگی، اصالت و نوآوری در نظام معماری، نظام مدیریت پروژه و ساخت با متدهای سسیتماتیک و استانداردهای pm bok وجود کمربند سبز در مجاورت پروژه آسمان سرا شاهین، معماری داخلی بدیع و نوآورانه، توجه به نیاز سنین مختلف اعضای خانواده، ایجاد امنیت برای افراد مسن و کودکان، ایجاد فضاهای مکث در طبقات مختلف برای تعامل انتخابی ساکنین، وجود فضای سبز در تمای سطوح افقی تراسها و حیاط میانی و سطح عمودی نما به مثابه باغ عمودی اشاره کرد.

پیش فروش  مسکونی آسمان سرای شاهین:

مجتمع مسکونی آسمان سرا در منطقه ۵ یکی از بهترین و تاثیر گذارترین پروژه های گروه فنی- اقتصادی داناک میباشد.
طراحان این پروژه مهندس محمد رضا نیکبخت و مهندس هومن بالازاده هستند.
محمد رضا نیکبخت جزو معدود معمارانی هست که ساختمانهایش هم در حوزه آکادمیک(جامعه حرفه ای) و هم در بازار مورد تائید است و دغدغه های اجتماعی و اصالت دارد و مفهوم خانه را میشناسد ، خیلی از آثار نیکبخت بیش از دو دهه مورد استفاده قرار گرفته اند و بنابر این بازخورد کارهایش و ماندگاری او پاسخ دهی ساختمانها به نیازهای ساکنین و شهر را بارها سنجیده است.
جایزه آقا خان یکی از دستاورد های دفتر زندیگان (کارهای محمد رضا نیکبخت) است. با توجه به اشراف او به مرمت آثار باستانی، شهر سازی و ساختمانهای بلند مرتبه انتقال تجارب گذشته او به پروژه آسمان سرای شاهین کمک زیادی کرد. یکی از آخرین آثار محمد رضا نیکبخت، برج مهر آفرین در محمودیه (خیابان الف) است که حتما از چهار راه پارک وی و ومحدوده منطقه یک برای تمامی اهالی مناطق افراد به عنوان یک پروژه شاخص برای شهر ماندگار شده ایست.
هومن بالازاده هم از معماران خلاقی است که در دهه های گذشته و سالهای پیش داخلی و بین المللی را از آن خود کرده است و موفق شده است که پروژه هایی با اصالت ایرانی و با بیان  معاصر جهانی انجام دهد.
هومن بالازاده امسال جایزه بهترین شرکت  معماری جهان  را در architizer A+AWARDS   و جایزه اول مسابقه معمار ۹۸ و  ۹۹ را از آن خود کردهم چنین یکی از ساختمانهای او در منطقه ۵ جزو ۵ پروژه برتر جهان به انتخاب DEZEEN   در سال ۲۰۲۰ بود.

زمین آسمان سرا  ۴۸۰۰ متر مربع و در ضلع شمال غربی شاهین شمالی ۱۰۰ متر بالاتر از تقاطع اتوبان همت به سمت غرب قرار دارد.
پروژه دارای  ۹ طبقه مسکونی روی همکف و ۴ طبقه زیر زمین میباشد.
ساختمان آسمان سرا به گونه ای در روی زمین گسترده شده است که مثل عمده ساختمانها واحد بد و خوب ندارد، چون تمام واحدها  نور مستقیم و دید بدون مانع  دارند. در اینجا ساختمان بصورت  L  شکل توده گذاری شده است.
علاوه بر این چین خوردگی های نما باعث افزایش سطح نما و عدم اشراف فضاهای مختلف نسبت به یکدیگر شده است.
در طراحی پلان واحدها هر واحد حدود ۱۰ درصد از مساحت خود تراس سرسبز و قابل مبلمان دارد.  واحد ها از متراژ ۱۰۰ تا ۱۷۰ متر مربع متغیر هستند. در طراحی پلانها تفکیک عرصه عمومی۰سالن پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه) و خصوصی(اتاق خوابها و حمام) به خوبی انجام شده است. پلان واحدهای آسمان سرای گروه داناک با توجه به قابلیت مبلمان و سیرکولاسیون صحیح فضاهای مختلف طراحی شده اند (طراحی پلانها حدود دو سال در دفتر زندیگان و هوبا دیزاین و با نقد و تحلیل های تخصص های مختلف انجام شده است).

14000204 15020334 700x438 - پروژه ساختمان مسکونی آسمان سرای شاهین

آسمان سرای شاهین الگوی برتر ساخت وساز در منطقه ۵ تهران

پروژه پیشرفته و فاخر آسمان سرای شاهین تهران با کاربری مسکونی و با مساحتی درحدود ۴۲ هزار متر مربع زیربنا در خیابان شاهین شمالی واقع در منطقه ۵ تهران در حال ساخت است. این پروژه در ۹ طبقه مسکونی، ۱ طبقه لابی ومشاعات، ۴ زیرزمین و درمجموع با دارا بودن حدود ۱۸۰ واحد مسکونی با مساحت ۱۰۰ تا ۱۶۰ مترمربع در دست اجراست. دید و منظره اکثر واحدهای این پروژه رو به کمربندی سبزی به طول حدود ۱۲ کیلومتر است و اساسا بخشی از کدهای معماری سبز در این سازه منظور شده است. فلسفه نامگذاری این پروژه نیز مربوط به یک منطقه خوش آب و هوا به نام آسمان سرا در استان گیلان است.متن زیر ماحصل گفت و گوی خبرنگار «آرکلاب» با علی مراد فولادوند،مجری پروژه آسمان سرا است که در ادامه می خوانید:

در طراحی این پروژه به چه مسائلی توجه شده است؟

سبک طراحی و معماری پروژه آسمان سرا مدرن است. از ویژگی های شاخص پروژه این است که دارای واحد درجه ۲ نیست؛ عمده واحدها نورگیری مستقیم دارند و واحد پشت به آفتاب نداریم. همچنین نقش فضای سبز در این پروژه، هم در سطح و هم در ارتفاع بسیار برجسته است. بالک نهای بزرگ و محل های نشیمن بیرونی برای مشاهده فضای کمربندی سبز در آن پیش بینی شده است. لابی این پروژه حدود ۷۰۰متر و با ارتفاع زیاد است. همچنین مشاعات این ساختمان کاربردی است. درواقع هدف ما این بوده که با ایجاد یک زیست بوم، امکانات موردنیاز برای تفریح، آسایش و راحتی تمام گروه های ساکن در این سازه ازجمله کودکان، جوانان، سالمندان و خانوارها را به طور مستقل و بدون نیاز به خروج از این مجموعه تامین کنیم.

هدف شما از ساخت پروژه آسمان سرای شاهین چیست؟

منطقه ۵ تهران مانند مناطقی ازجمله الهیه و جماران جزو مناطق قدیمی تهران نیست و جزو مناطق توسعه یافته پایتخت است، از این رو از شهرسازی قابل قبول تری به نسبت دیگر مناطق برخوردار است. با این حال، منطقه ۵ علیرغم داشتن خیابان های عریض و زمین های بزرگ، از معماری برجسته و مطلوبی برخوردار نیست. یکی از اهداف ما از اجرای این پروژه، این بود که الگوسازی مناسبی از ساخت و ساز مسکونی در منطقه ۵ ایجاد شود. با این رویکرد، پس از تامین زمین مناسب در این منطقه، با همکاری معماران برجسته اقدام به اجرای این پروژه کردیم. ضمن اینکه موقعیت زمین موردنظر این انتظار را برآورده میساخت که پروژه موفقی در آن اجرا شود. در همین حال این پروژه به عنوان یک طرح برتر مورد اقبال شهرداری قرار گرفت و به عنوان الگویی برای سازندگان دیگر مطرح شد. در کنار آن، بحث بهره مندی از ارزش افزوده نیز از دیگر اهداف ما از اجرای این پروژه بود.

جهت اجرا و تکمیل پروژه آسمان سرا شاهین چه میزان اعتبار پیش بینی شده است؟

ساخت این پروژه به اعتباری بالغ بر سیصد میلیارد تومان نیاز دارد و ارزش زمین آن نیز تقریبا همین مبلغ است و درمجموع حدود ششصد میلیارد تومان جهت اجرای این پروژه سرمایه گذاری شده است. این پروژه اکنون در مرحله فونداسیون قرار دارد و حدود ۲۰۰ نفر به مدت ۳۸ ماه در این مجموعه مشغول به کار خواهند بود که اقدام مثبتی در زمینه کمک به اشتغال زایی در جامعه است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.