×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

وکیل طلاق توافقی در تهران با توجه به نوع طلاق، پروسه ساده تری را نسبت به شهرهای دیگر طی می کند.

مهم نیست وکیل طلاق توافقی در شرق تهران باشد یا در غرب. آن چیزی که اهمیت دارد این است که او بتواند در سریع ترین زمان ممکن با توجه به شرایط عاطفی زوجین، این پروسه را به اتمام برساند.

در این مقاله بنده به موضوعاتی مثل مدت زمان طلاق توافقی در تهران، هزینه ها، نفقه، مهریه، حضانت فرزند، مراحل کامل مطابق با قوانین جدید سال ۱۴۰۰ و تمام جنبه های مرتبط با طلاق توافقی به صورت کامل پرداخته ام.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق، روش معمول انحلال عقد نکاح دائم، به قدری عمومیت دارد که تنها راه جدایی زن و مرد از یکدیگر محسوب می شود.

حال زمانی که زن و شوهر نسبت به انجام طلاق توافق دارند، روند انجام طلاق با سرعت بیشتر و سخت‌گیری کمتری پیش می رود.

اگر بخواهم طلاق توافقی را اجمالاً تعریف کنم باید بگویم که؛ رضایت همزمان زن و مرد به طلاق که معمولاً با بخشیدن مالی یا حقوقی از جانب زن به مرد (جهت گرفتن رضایت مرد به طلاق) صورت می گیرد که در حقوق با خلع و مبارات آن را می شناسیم.

با این حال آنچه در طلاق توافقی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ توافق زن و شوهر بر انجام طلاق توافقی و همچنین توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، نحوه و مدت زمان ملاقات فرزند و مقدار نفقه آن‌ها است.

1 10 680x500 - وکیل طلاق توافقی در تهران 

شرایط طلاق توافقی در تهران در سال ۱۴۰۰

امّا بپردازم به شرایط درخواست طلاق توافقی …

مبنای طلاق توافقی از دو نهاد حقوقی خلع و مبارات منشأ می گیرد. بدین معنا که یکی از زوجین یا هر دو آنها از زندگی با دیگری کراهت دارد.

تعریف طلاق خلع: ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی مقرر داشته است که طلاق خلع آن است که؛ زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد.

تعریف طلاق مبارات: ماده ۱۱۴۷ قانون مدنی طلاق مبارات را تعریف می کند که؛ طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد (زن از مرد و مرد از زن). به عبارت دیگر؛ به جهت خلع یا مبارات، خانم مبلغی به مرد می بخشد و متقابلاً مرد خانم را طلاق می دهد.

مبلغی که در این نوع طلاق، خانم به زوج پرداخت می کند می تواند شامل تمام یا قسمتی از مهریه یا هر مال دیگری باشد.

امّا یک نکته بسیار مهم…

در طلاق خلع (کراهت زن از شوهر)، میزان بخشش مال می تواند کمتر یا بیشتر از مهریه باشد. امّا در طلاق مبارات (کراهت طرفین از هم)، مبلغ بخشش نباید از مهریه خانم بیشتر باشد.

قانون جدید طلاق توافقی در تهران در سال ۱۴۰۰

آخرین قانون تصویب شده در رابطه با طلاق توافقی، قانون حمایت خانواده مصوب ۱/۱۲/۱۳۹۱ است. امّا در تاریخ ۱/۹/۹۷ نکاتی در رابطه با طلاق توافقی نظیر هزینه ها، مراحل و … تغییر کرده است.

تذکر: من تمام بخش های این مقاله را براساس جدیدترین قوانین برای شما کاربر محترم آسا وکیل نگارش کرده ام.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

از مدارک لازم برای ثبت دادخواست طلاق توافقی، صدور گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه طلاق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اصل عقدنامه (در صورت در دسترس نداشتن عقدنامه باید به دفترخانه ازدواج خود مراجعه و رونوشت آن را اخذ نمایید)
  • کارت ملی طرفین و همین طور شناسنامه طرفین
  • گواهی عدم بارداری خانم
  • گواهی پزشکی قانونی در صورت سلامت بکارت (شرایط خاص)
  • توافقنامه طلاق توافقی زوجین
  • همچنین در صورت داشتن وکیل طلاق توافقی (آسا وکیل)، وکالت‌نامه نیز باید ضمیمه دادخواستتان شود

2 9 - وکیل طلاق توافقی در تهران 

مشاوره اجباری طلاق توافقی چیست و چگونه باید برای آن اقدام کرد؟

اجباری بودن مشاوره طلاق توافقی نشئت گرفته از ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده می باشد که دادگاه را ملزم به ارجاع زوجین به مشاوره خانواده می کند.

متن قانون به شرح زیر است:

«در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند.»

برای حضور در جلسات مشاوره ابتدا زوجین باید در سامانه تصمیم (سامانه ای که جهت نوبت دهی ایجاد شده است) ثبت نام کنند.

انتخاب زمان حضور و مرکز غربالگری می تواند اختیاری و توسط زوجین انجام گیرد. سپس زوجین در تاریخ تعیین شده به مرکز غربالگری مراجعه می کنند تا به یکی از مرکزهای مشاوره معرفی شوند.

پس از آن که جلسات مشاوره به اتمام رسید؛ (معمولاً ۵ جلسه است) اگر سازش بین زوجین برقرار نشود و همچنان تصمیمشان جهت طلاق توافقی به قوت خود باقی بماند، مرکز مشاوره مذکور گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر می نماید.

بعد از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره، نوبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی می رسد که باید در دفاتر خدمات الکترونیک انجام شود.

با ثبت دادخواست در این دفاتر و صدور ابلاغیه توسط دادگاه، زوجین باید در مدت مشخص شده در ابلاغیه در دادگاه حضور پیدا کنند.

جهت مطالعه مطلب کامل این مقاله اینجا کلیک کنید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.