سه شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 9 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 41245 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 2365×
 • شعار سال

  شعار سال 1403

 • جزئیات مرگ مغزی دختر ۱۹ ساله اهوازی | مطبی که نه پزشک داشت و نه تجهیزات!
  20 آبان 1400 - 12:09
  شناسه : 190159
  0

  «مهرنوش جعفری» دختر جوان اهوازی ، در حالی با مادرش برای عمل زیبایی پا به یکی از مطب‌های کیانپارس اهواز گذاشت که فکرش را هم نمی کرد، آن روز، آخرین لحظات زندگی‌اش باشد

  پ
  پ

  t3 1636450989 عمل زیبایی - جزئیات مرگ مغزی دختر ۱۹ ساله اهوازی | مطبی که نه پزشک داشت و نه تجهیزات! - مهرنوش جعفری

  مریم بازوند_ پانزدهم آبان ماه امسال«مهرنوش جعفری» دختر جوان اهوازی ، در حالی با مادرش برای عمل زیبایی پا به یکی از مطب‌های کیانپارس اهواز گذاشت که فکرش را هم نمی کرد، آن روز، آخرین لحظات زندگی‌اش باشد . مهرنوش در این روز به دلیل قصور فرد فاقد صلاحیت پزشکی دچار مرگ مغزی شده و براساس اعلام پزشکان معالجش، امیدی به زنده ماندنش نیست…

  پدرش می گوید: مهرنوش یک قطعه از بهشت بود که ۱۹ سال پیش خدا به ما امانت داده بود  و حالا   امانتش را از ما گرفت و برد. اول مقاومت کردم  و گفتم نه این همه وجود من است ولی وقتی به خودم آمدم، دیدم صاحب اصلی دخترم خداست و گفتم خدایا مالک تو هستی اگر دوست داشتی  دوباره به من ببخشش اگر نخواستی امانت ات  را از ما بگیر. من و مادرش بیش از حد به این امانت خدا نزدمان وابسته شده بودیم . می خواهم اعضای بدن مهرنوش ام را اهدا کنم  که به انسان های دیگری حیات دوباره ببخشد.

  محمود، عموی مهرنوش هم گفت: برادرزاده‌ام در مدرسه نخبگان اهواز درس می‌خواند  ، سال گذشته با رتبه  ۷۰  توانست  دانشجوی حقوق دانشکده شهید بهشتی تهران شود.  روز حادثه تکنسین دکتر به زن برادرم می گوید دخترتان را برای جراحی آماده می کنم تا پزشک بیاید. بعد مهرنوش را به اتاق عمل می برد  آن طور  که شنیدم ۲۵ سی سی داروی بی حسی به او  تزریق می شود . مهرنوش بعد از تزریق دارو ، دچار تشنج و ایست قلبی می شود. نیم ساعت بعد این تکنسین زن به مادر مهرنوش می گوید حال مهرنوش خوب نیست. وقتی زن برادرم می خواهد با دوستش که پزشک بوده و در همان منطقه زندگی می کرده خبر بدهد که بیاید  این خانم اجازه نمی دهد و می گوید جو را متشنج نکن.

  وی گفت: بالاخره همان پزشکی که دوست زن برادرم بود خودش را سریع به مطب می رساند و با اورژانس هم تماس می گیرند.  این خانم حتی بعد از اتفاقی که افتاد، هیچ دارو و تجهیزاتی برای احیای بیمار نداشته و وقتی پزشک حاضر در صحنه از وی دارو و تجهیزات برای احیای مهرنوش می خواهد ندارد. اوژانس هم با تاخیر به محل می رسد، آن هم بدون تجهیزات و زمانی که همان پزشک از آنها نیز تجهیزات می خواهد می گویند داخل خودرو جا گذاشته ایم و نگهبان ساختمان بلافاصله می رود و کیف تجهیزات را می آورد. انگار همه چیز آن روز دست به دست هم می دهد تا مهرنوش  به این حال وروز بیفتد.

  اورژانس آمد اما  بدون تجهیزات 

  عموی مهرنوش گفت: چرا عوامل اورژانس بدون تحهیزات بالای سر یک بیمار با وضعیت وخیم حاضر می شود؟ در حالی که باید  تحهیزات  همیشه همراهشان باشد. بالاخره مهرنوش در بیمارستان امام خمینی اهواز  احیا شد شاید  اگر  همان لحظه در مطب به موقع به وی رسیدگی می شد این اتفاق برایش نمی افتاد و دچار مرگ مغزی نمی شد.

  مقصر اصلی این اتفاق را دستگاه های نظارتی  می دانم

   مسعود ، پدر مهرنوش  مقصر اصلی این اتفاق را دستگاه‌های نظارت  بر بهداشت و درمان  دانسته و گفت: نهاد یا دستگاه‌های ناظر بر کادر بهداشت و درمان و سلامت مردم  باید به گونه ای نظارت کنند که هرکسی نتواند در اقدامات پزشکی دخالت کند و پزشک ها محل کار و یا پروانه شان را به خاطر پول در اختیار افراد غیر پزشک نگذارند که وقتی اتفاقی افتاد اظهار بی اطلاعی کنند.

  مسعود جعفری ادامه داد: با پزشکی که صاحب مطب بود و ۲۲ سالی می شود که می شناسمش بعد از اتفاقی که برای  دخترم افتاد تماس گرفتم و گفتم به اطمینان شما مهرنوش به آنجا آمد. همسرم به محض اینکه وارد مطب می شود می پرسد دکتر کجاست؟ که همین خانم دستیار پزشک می گوید تو مسیر است و دارد می آید. بعدا که با همان  پزشک تماس گرفتیم  گفت از این موضوع بی خبر است و دستیارش تماسی با وی نداشته است.

  وی گفت: همین خانمی که مسبب مرگ مغزی دخترم شد اعلام کرده  ما بار اول مان نیست که عمل  زیبایی انجام می دهیم  بارها و بارها این کار را کرده‌ایم. عمل زیبایی دخترم خیلی جزیی بود اما  وقتی حالش بد می شود  تجهیزاتی برای احیای مهرنوش در مطب وجود نداشت .

  پدر مهرنوش عنوان کرد: شاید  اگر همان لحظات اول  همسرم اجازه داده می شد تا به ۱۱۵ زنگ بزند و یا در همان ساختمان پزشکان از افراد متخصص کمک  خواسته می شد  این اتفاق برای مهرنوش نمی افتاد.

  پس از حادثه تابلوی مطب و بنرهای تبلیغاتی را جمع آوری کردند

  وی اضافه کرد:  بعد از این اتفاق  تابلوی مطب که  بر روی آن نوشته شده بود متخصص تغذیه و کلینیک زیبایی و پوست و  بنرهایی که از عمل‌های انجام شده  بر  در و دیوار مطب چسبانده ‌شده بود ،جمع آوری کردند. از این افراد شکایت کرده ام که امیدوارم به سزای اعمال شان برسند. متاسفانه برخی پزشکان  در اهواز پروانه کارشان را اجاره می دهند و خودشان اصلا در مطب حضور پیدا نمی کنند.

  جعفری سه  نفر را در مرگ مغزی دخترش  مقصر دانسته و اضافه کرد :  اول پزشکی که مطب به نامش است ، دوم  فردی که به عنوان پزشک نامش داخل بنرهای عمل‌های زیبایی بود و سوم خانمی که بدون حضور این دو پزشک شروع به تزریق داروی  بیهوشی  و اقدامات اولیه عمل می‌کند  البته این خانم  مدعی است با پزشک تماس گرفته اما  او جواب نداده  در صورتی که پزشک مربوط می گوید تماسی با او گرفته نشده است.

  عمل های زبیایی حتما  باید توسط پزشکان متخصص  انجام شود

  یک پزشک اهوازی که نخواست نامش در گزارش بیاید درباره این اتفاق گفت: هنگامی که بیمار دچار ایست قلبی می شود پزشک حضور نداشته است. در بیمارستان امام هم  با احیا، ۱۰ درصد قلب بیمار بر می گردد که پس از آن مرگ مغزی اعلام می شود.

  این منبع آگاه در ادامه گفت:به هیچ عنوان در مطب پزشک‌های عمومی، تزریق چربی نباید انجام شود این کار حتما باید توسط متخصصان پوست و جراحی های پلاستیک آن هم در کلینیک های مجهز انجام شود.

  این پزشک متخصص پوست و مو  در پاسخ به این پرسش که آیا چنینی اشتباهاتی در اهواز سابقه  دارد، گفت: هر از گاهی چنین اخباری را می شنویم که حین انجام عمل زیبایی و در اثر قصور پزشکی جان بیماری در خطر است. ماه گذشته ۳ بیمار را به دلایل گفته شده به بیمارستان امام خمینی آوردند. یکی از آنها مردی میانسالی بود که دوازدهم آبان ماه فوت کرد ،دومی خانمی بود که توسط یک ماما عمل لیپوساکشن  انجام داده و شکم‌اش به طور کامل عفونت کرده  که هم اکنون در بخش آی. سی. یو بیمارستان بستری است. خانم دیگری نیز  توسط فردی که خودش را تکنسین معرفی و برایش ژل لب تزریق کرده بود دچار آرست قلبی شد که هم اکنون شرایط بهتری دارد.

     فرد فاقد صلاحیت به مراجع قضایی معرفی شده است

  این پزشک همچنین گفت: اگر چه آمار دقیقی در دست نیست اما متاسفانه  آمار سالانه فوتی‌ها و نواقص ناشی از جراحی‌های زیبایی در خوزستان بالا است.اغلب این افراد هم عمل‌های زیبایی خود را در آرایشگاه‌ها و مطب‌هایی انجام می‌دهند که همگی شان فاقد صلاحیت هستند و نه تنها دوره‌های آکادمیک دانشگاهی را نگذرانده‌اند که بسیاری از آنها حتی پروانه فعالیت ندارند.

  معاون درمان دانشگاه جندی شاپور اهواز  نیز در ادامه اظهار داشت:  این دختر ۱۹ ساله برای انتقال چربی به مطب یک پزشک عمومی مراجعه می کند که البته خود پزشک حضور نداشته  و فردی فاقد صلاحیت داروی بی حسی برای او تزریق می کند ، احتمالا دوز دارو بالاتر از حد معمول بوده که با ایست قلبی به بیمارستان امام خمینی منتقل و آنجا احیا می شود و هم اکنون با کمای عمیق شانسی برای زنده ماندن ندارد هر چند اقدامات درمانی برای این بیمار همچنان در حال انجام است.

  فرهاد سلطانی ادامه داد: مطب فرد متخلف پلمب شده و این فرد فاقد صلاحیت به مراجع قضایی معرفی شده است. همچنین اظهارات پدر، مادر و  همه افرادی که درگیر  این اتفاق هستند مورد بررسی قرار می گیرد، پزشکی که پروانه مطب به نام  او  بوده را هم به مراجع قضایی معرفی کرده‌ایم.

  عمل های زیبایی، یکی از مشکلات کلان  کشور  

  این مقام مسئول گفت: متاسفانه افزایش انجام عمل های زیبایی به یکی از  مشکلات کلان کشور  تبدیل شده و در حال گسترش است  قطعا نقش رسانه در آگاهی مردم بسیار مهم است. مردم باید بدانند به کجاها مراجعه می کنند. به آپارتمان های بی نام و نشان و به افرادی که در واقع صلاحیت ندارند مراجعه نکنند. جراحی‌های  زیبایی مختلف  مانند تزریق چربی ، بینی ، لیپوساکشن  و… اگر در جایی غیر مطمئن و بی صلاحیت انجام شود  عارضه ایجاد می کند.

  سلطانی ادامه داد: مسئله دیگر این است که این مؤسسات غیر مجاز به صورت قارچی در حال  افزایش هستند.از طرف دیگر تعداد پرسنل ناظر  برای نظارت بر کار پزشکان و کلینیک های زیبایی کم است . هم اکنون در کلانشهرها پرسنلی که در حوزه نظارت کار می کنند و وظیفه سرکشی دارند تعدادشان محدود است. اغلب کلینبک های زیبایی بعد از ساعات اداری و هنگام غروب  کار می کنند.بنابراین بحث مالی هم  در میان است  و  دانشگاه علوم پزشکی  نمی‌تواند به راحتی اضافه کار پرسنل ناظر خود را  بپردازد. این مسائل دست به دست هم می دهند تا  این افراد آزادانه و بی محابا کار کنند و  سلامتی و زیبایی مردم را به خطر اندازند.

  وزارت بهداشت به این موضوع ورود کند

  وی ادامه داد: وزارت بهداشت باید  به این موضوع ورود  کرده و  راه حلی برای آن پیدا کند.  تبلغات گسترده ای که  در فضای مجازی در این باره می شود  باعث فریب بسیاری از دختران و پسران و زنان و جوانان  می شود. به نظرم باید صدرصد با این افراد متخلف برخورد قانونی شود.

  وی اضافه کرد: جرایم بازدارنده اغلب این افراد متخلف وقتی به مراجع قضایی و تعزیرات در کمیسیون ماده ۱۱ معرفی می شوند، نقدی است و در برخی موارد  وسایل‌شان ضبط و محل کارشان پلمب می شود. آنها هم بعد از مدتی از یک جایی به جای دیگر نقل مکان می‌کنند.در صورتی که  اگر به طور جدی با آنها برخورد شود، شاید در بهبود اوضاع کمک کند.

  وی  تصریح کرد: چالش هایی بین پزشکان عمومی و متخصصان پوست هم در این زمینه وجود دارد.انجمن های متخصصان پوست نسبت به کار افراد فاقد تخصص معترضند. لازم است حوزه بهداشت و درمان  قوانین را بازبینی کرده و از طریق سازمان های نظام پزشکی  و معاونت‌های درمان ابلاغ کند.باید سازوکاری فراهم شود تا پزشک عمومی  اقدام به عمل زیبایی نکند.

     منبع: ایلنا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.