×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر

شاخصفلاکت - رکورد دولت احمدی نژاد در شاخص فلاکت - شاخص فلاکت

به گزارش «بامردم» به نقل از  اکوایران، شاخص فلاکت در تابستان سال ۱۴۰۰ به ۵۵.۴  واحد درصد رسیده است. این مقدار از شاخص فلاکت در یک دهه اخیر بی سابقه بوده است.

بررسی سطح معیشت با کمک شاخص فلاکت، نرخ تورم و بیکاری

شاخص فلاکت در کنار نرخ تورم و نرخ بیکاری از شاخص های مهم در اقتصاد هر کشوری است که می توان از طریق آن سطح معیشت افراد جامعه را مورد بررسی قرار داد.

به طور کلی شاخص فلاکت برابر با مجموع نرخ تورم و نرخ بیکاری است. این مفهوم برای اولین بار در سال های ۱۹۷۰ به منظور نشان دادن میزان سلامت یک اقتصاد توسط آرتور اوکان مطرح گردید. عدد بیشتر در اینجا به معنای آن است که مردم احساس سختی بیشتری دارند.

هرگاه شاخص فلاکت افزایش یابد به این معنی است که یا تورم افزایش زیادی یافته یا نرخ بیکاری یا هردوی آن ها با هم دیگر افزایش داشته اند.

اما در هر حالت سطح بالای این شاخص نمایان گر وضعیت نامطلوب سلامت اقتصاد در هر کشوری است. به عبارت دیگر افزایش شاخص فلاکت به صورت کلی نشان دهنده این است که با افرادی که در سن کار و در جستجوی کار هستند، نمی توانند کار پیدا کنند و یا قدرت خرید مردم که تحت تاثیر تورم است کاهش یافته است.

رکوردزنی شاخص فلاکت در تابستان ۱۴۰۰

شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی کل کشور در تابستان ۱۴۰۰ رقم ۳۳۸.۷ بوده است. درصد تغییرات شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی در چهار فصل منتهی به تابستان  سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم میانگین) ۴۵.۸ واحد درصد بوده است. همچنین در فصل تابستان امسال نرخ بیکاری جمعیت پانزده ساله و بیشتر حدود ۹.۶ درصد بوده است.

با این اوصاف و جمع کردن این دو متغیر مهم اقتصادی در تابستان سال ۱۴۰۰ می توان شاخص فلاکت را بدست آورد. اگر روند افزایش شاخص فلاکت را از سال ۱۳۹۷ تا تابستان ۱۴۰۰ بررسی کنیم، در می‌یابیم که این افزایش شاخص فلاکت ناشی از افزایش نرخ بیکاری نبوده است، زیرا نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷ حدود دوازده درصد بوده است اما در تابستان سال جاری به حدود ۹.۶ درصد رسیده است.

پشت پرده افزایش شاخص فلاکت طی ۴ سال

از طرفی نرخ تورم در سال ۱۳۹۷ تقریبا ۲۶.۹ درصد بوده است و در تابستان سال جاری به حدود ۴۵.۸ درصد رسیده است. پس افزایش شاخص فلاکت در چهار سال اخیر را می توان با قطعیت متوجه افزایش تورم دانست.

پژوهش امین نوری کوچی(۱۳۹۷) درباره شاخص فلاکت نشان می‌دهد که در دوره چهار رئیس جمهوری قبلی ایران چه روندی داشته است. طبق این پژوهش شاخص فلاکت در دوره اول و دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی یک روند نزولی داشته است. و در دو دوره دوران زمام داری سیدمحمد خاتمی شاخص فلاکت تقریبا روند ثابتی داشته است. اما در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد این شاخص روند رو به رشدی داشته است و در سال های پایانی ریاست جمهوری او کشور تقریبا بیشترین مقدار شاخص فلاکت را تجربه کرده است.

همچنین در دوره اول ریاست جمهوری روحانی شاخص فلاکت یک روند نزولی قابل توجهی را تجربه کرده است، اما دوره دوم او روند شاخص فلاکت افزایشی بود.

mK3LSrRXd2of - رکورد دولت احمدی نژاد در شاخص فلاکت - شاخص فلاکت

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.