جمعه, 22 تیر 1403 Friday, 12 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42610 تعداد نوشته های امروز : 10 تعداد دیدگاهها : 2409×
آمادگی افزایش ۱۶۰۰نفری ظرفیت پزشکی در دفترچه‌ کنکور امسال
1 تیر 1401 ساعت: 22:27
شناسه : 200198
2

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به آمادگی وزارت بهداشت برای افزایش ۱۶۰۰نفری ظرفیت پزشکی در دفترچه‌ کنکور امسال، از مکاتبه با رئیس‌جمهوری برای تأمین اعتبار گسترش زیرساخت‌های آموزشی خبر داد.

پ
پ

دانشجوی پزشکی - آمادگی افزایش ۱۶۰۰نفری ظرفیت پزشکی در دفترچه‌ کنکور امسال - پزشکی

دکتر جلیل کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت اجرای مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی اظهار کرد: از سال گذشته وزارت بهداشت کار خود را برای افزایش ظرفیت پزشکی آغاز کرده است. بر اساس مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی قرار شده است ظرفیت رشته پزشکی 20 درصد افزایش یابد که با اجرای آن، 1600 نفر به ظرفیت رشته پزشکی افزوده می‌شود و ظرفیت پذیرش در رشته پزشکی به 9600 نفر خواهد رسید.

وی افزود: در این قانون همچنین تأکید شده است که فارغ‌التحصیلان باید بیشتر در مناطق محروم کشور به‌کارگیری شوند. با استناد به قانون عدالت آموزشی، از سوی وزارت بهداشت آیین‌نامه اجرایی را برای شورای سنجش پذیرش کشور ارسال کرده‌ایم و این آیین‌نامه پس از تصویب در شورا، به‌عنوان قانون اعمال خواهد شد.

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی ادامه داد: سهم دانشگاه‌هایی که امر آموزشِ این 1600 نفر افزوده‌شده به ظرفیت رشته پزشکی را انجام می‌دهند، بر اساس کیفیت و رتبه دانشگاهی و توانمندی در تربیت نیرو نیز مشخص شده است و بنابراین آمادگی اضافه شدن این ظرفیت به دفترچه کنکور امسال وجود دارد و منتظر اعمال آن از سوی سازمان سنجش هستیم.

کسری 40درصدی بودجه آموزش علوم پزشکی

کوهپایه‌زاده با بیان اینکه “در زمان حاضر با کسری 40 تا 50 درصدی بودجه آموزش رشته‌های علوم پزشکی مواجه‌ایم”؛ گفت: برای این افزایش ظرفیت باید بودجه‌ای نیز تخصیص یابد؛ در این راستا با ریاست‌جمهوری مکاتباتی نیز صورت گرفته است و تأمین اعتبار آن نیز در دست پیگیری است.

بودجه مورد نیاز برای تأمین زیرساخت‌های آموزشی پزشکان

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور بیان کرد: برآوردمان این است که بودجه مورد نیاز برای تأمین زیرساخت‌های افزایش 1600نفری ظرفیت پزشکی حدود 2000 میلیارد تومان است.

لزوم توجه به جذب نیروهای پزشکی

وی تصریح کرد: بحث به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان نیز باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد. دانشگاه‌ها قبلاً نیز ظرفیت مناطق محروم را داشته‌اند و قرار بود پزشکان را در ردیف‌های استخدامی جذب کنند. باید توجه داشت که پزشکان مناطق محروم سه برابر مدت تحصیل، به آن منطقه باید تعهد خدمت داشته باشند و این کار در نبود شرایط مناسب برای استخدام، بسیار سخت است و ماندگاری پزشکان را نیز کاهش می‌دهد.

احصای نیاز مراکز بهداشتی و درمانی مناطق محروم

کوهپایه‌زاده خاطرنشان کرد: از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بهداشتی مناطق محروم میزان نیاز به پزشک عمومی را احصا کرده‌ایم و بر اساس آن، شهر محل خدمت پزشکان مشخص می‌شود. نکته‌ای که در این افزایش ظرفیت وجود دارد این است که باید به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان نیز همزمان انجام شود یعنی علاوه بر تلاش وزارت بهداشت، سازمان برنامه و سازمان امور استخدامی ردیف‌های استخدامی پزشکان در آینده را تأمین کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.