×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 6 خبر

تولید خودرو - زمزمه افزایش قیمت کارخانه ای خودرو - افزایش قیمت خودرو

سخنگوی وزارت صمت گفت خودروسازان افزایش هزینه های خود را به سازمان حمایت اعلام می کنند و در صورت موافقت ستاد تنظیم بازار، قیمت محصولات تولیدی شرکت های خودروساز افزایش خواهد یافت.

امید قالیباف معتقد است در حالی خودروسازان با زیان انباشته روبرو هستند که این سوال مطرح است این زیان باید از چه مسیری جبران شود؟

سخنگوی صمت دو مسیر را برای جبران زیان خودروسازان مطرح می کند مسیر اول افزایش قیمت محصولات تولیدی در مبدا است و مسیر دوم اصلاح ساختار توسط شرکت های خودروساز است.

قالیباف تاکید می کند تا زمانی که خودروسازان گام‌های اساسی برای اصلاح ساختارهای خود برندارند نمی‌توان انتظار داشت که با افزایش قیمت زیانشان را جبران کنند؛ هر چند اقداماتی در راستای اصلاح ساختارها انجام گرفته است.

سال گذشته شرکت های خودروساز توانستند در خردادماه و آذرماه دو مجوز افزایش قیمت را دریافت کنند. خودروسازان در اردیبهشت ماه به طور میانگین قیمت محصولات تولیدی خود را حدود ۹ درصد افزایش دادند. آذرماه بعد از یک کش و قوس در نهایت شرکت های خودروساز توانستند مجوز افزایش ۱۸ درصدی قیمت محصولات تولیدی خود را دریافت کنند. تفاوت دور اول و دوم افزایش قیمت در این بود که مجوز اول را شورای رقابت صادر کرد و مجوز دوم را ستاد تنظیم بازار به خودروسازان اعطا کرد.

اما طی نیمه اول سال جاری تا کنون خودروسازان نتوانستند قیمت محصولات خود را افزایش دهند. البته با توجه به سخنان سخنگوی وزارت صمت و همچنین وضعیت حاکم بر شرکت های خودروساز بعید است نیمه دوم سال جاری نیز خبری از افزایش قیمت نباشد و به احتمال زیاد شاهد رشد قیمت خودروها در مبدا خواهیم بود مگر اینکه سیاست گذار خودرویی حاضر باشد به قیمت افزایش زیان خودروسازان جلوی هرگونه افزایش قیمتی را بگیرد.

البته فراموش نکنیم که شرکت های خودروساز با عرضه برخی محصولات خود در بورس کالا و فروش محصولات عرضه شده به قیمت هایی بالاتر از قیمت کارخانه ای توانسته اند تا حدود زیادی جلوی افزایش زیان انباشته خود را بگیرند اما همچنان از ناحیه محصولات پرتیراژ که زیر تیغ قیمت گذاری دستوری قرار دارد، زیان را در صورت های مالی خود ثبت می کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.