چهارشنبه, 30 خرداد 1403 Wednesday, 19 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42290 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 2404×
نباید گشت ارشاد را ناموس و خط قرمز تلقی کنیم/ چرا در خصوص جدا بودن سلف غذاخوری دانشجویان انقدر اصرار می کنیم؟
19 آبان 1401 ساعت: 18:14
شناسه : 210521
2

یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس با تاکید بر ضرورت داشتن نگاه منطقی در برخورد با مسائل جامعه، گفت: چرا مرزبندی های خودساخته ای را که نقطه طمع دشمنان است خطوط قرمز تلقی کرده و آنقدر هم پافشاری می کنیم که طرف مقابل احساس کند می تواند کار خاصی در آن حوزه انجام دهد.

پ
پ

احمد علیرضابیگی - نباید گشت ارشاد را ناموس و خط قرمز تلقی کنیم/ چرا در خصوص جدا بودن سلف غذاخوری دانشجویان انقدر اصرار می کنیم؟ - ارشاد

به گزارش «بامردم» به نقل از ایسنا؛ احمد علیرضابیگی با اشاره به اتفاقات اخیر رخ داده در سطح کشور و حوادث رخ داده در استان سیستان و بلوچستان، بیان کرد: اگر در خصوص آنچه که در این مدت در سطح کشور رخ داده است چه حادثه فوت خانم مهسا امینی و چه حوادث سیستان و بلوچستان تامل کنیم شاید ظاهرا با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند. فوت خانم مهسا امینی به واسطه عملکرد گشت ارشاد بود که اصلاد گشت ارشاد در سیستان و بلوچستان موضوعیتی ندارد. اما یک نقطه مشترک بین حوادث سیستان و بلوچستان و با آنچه که به دنبال فوت خانم مهسا امینی رخ داد وجود دارد آن هم این است که علت وقوع این موضوعات در برخی نواقض نیروی انتظامی بوده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: همین گشت ارشاد منفعت خارجی ها را تامین کرد و به سوژه ای برای تضعیف جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد. این عملکرد امکانی برای اصلاح طلب ها فراهم کرد تا اظهار حیات کنند. در موضوعات دیگر که جرأت اظهار نظر ندارند. از سوی دیگر اصولگرایان نیز به واسطه گشت ارشاد اظهار وجود می کنند. زمانی که گشت ارشاد به حرکت در می آید پرچم اصولگرایان را به اهتزاز درآورده و نشان می دهد اصولگرایان در قدرت هستند. از سوی دیگر دزدانی که ۹۲ هزار میلیارد ثروت این کشور را به یغما برده بودند از فرصتی که گشت ارشاد به وجود آورد استفاده کردند و انگار نه انگار که دزدی اتفاق افتاده است. مردم هم فراموش کردند.

این عضو کمیسیون امور داخلی در ادامه با بیان اینکه خود نیروی انتظامی نیز برای پوشاندن ضعف های خود از گشت ارشاد استفاده می کند، تاکید کرد: در بحث حوادث سیستان و بلوچستان باید ریشه یابی کنیم. نتیجه آنچه که اتفاق افتاده این بوده که مردم نمازگزار به کلانتری حمله کنند. کسانی که در نماز جمعه شرکت می کنند از مومن ترین و متدین ترین افراد جامعه هستند که چراغ نماز جمعه را روشن نگه داشته اند. چه اتفاقی رخ داد که مردم نمازگزار به کلانتری حمله کردند؟ این موضوع نیز مجددا به خطای نیروی انتظامی باز می‌گردد.

وی افزود: یک امام جمعه ای در یکی از شهرهای چابهار اظهاراتی را بیان می کند مبنی بر اینکه یک دختر بلوچ توسط یکی از فرماندهان نیروی انتظامی مورد تعرض واقع شده است، ضعف رسیدگی در این موضوع و تعلل در این زمینه سبب می شود تا این موضوع به نماز جمعه زاهدان کشیده شود. اقدامات پیشگیرانه نیز انجام نمی شود تا این موضوع که مورد گلایه مندی مردم بوده رسیدگی شود. نتیجه آن نیز این می شود که فرمانده نیروی انتظامی پیش بینی می کند که کلانتری جنب محل برگزاری نماز جمعه مورد تعرض قرار خواهد گرفت و آن را تسلیح می کند. مردم جلوی کلانتری تجمع کرده و اعتراض می کنند و بعد هم حوادث ناگوار رخ می دهد که این امکان وجود داشت که جلوی آن گرفته شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این حوادث منجر به فعال شدن گسل هایی می شود که همواره مورد طمع دشمنان ما بوده است. نتیجه آن نیز فاصله بین مردم و نظام است. نشستن مگس بر روی عفونت یک امر بدیهی است. وقتی ما زخم داشته باشیم ضدانقلاب، بیگانه و دشمن از آن سوءاستفاده می کنند. چرا این زخم باید ایجاد شود که چنین اتفاقاتی به دنبال آن رخ دهد و خاطر ملت آزرده شود؟ این وضعیت به نوع مواجهه نیروی انتظامی با موضوعات باز می گردد. به نظر می رسد ساختار نیروی انتظامی کارآمدی لازم را برای مواجهه با این موضوعات ندارد. کشور ما همواره آبستن حوادث است، همواره مورد تهدید است. این قبیل حوادث نیز برای ما تازگی ندارد.

این عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس، تصریح کرد: ما باید در ساختار و وظایف نیروی انتظامی تجدید نظر کنیم. زمانی که سازمان نیروی انتظامی ارتقا داده شده و به فراجا تبدیل شده است یعنی از قالب یک نیرو درآمده و به یک سطح بالای تشکیلاتی رسیده است و هم ردیف سپاه و ارتش است و حتما باید تغییرات در نیروی انتظامی به وجود بیاید.

نماینده مردم تبریز در ادامه تاکید کرد: انتظار این است که ما با این موضوعات برخورد منطقی داشته باشیم. نباید گشت ارشاد را ناموس و یک خط قرمز تلقی کنیم یا مرزبندی های خودساخته را که نقطه طمع دشمنان است خطوط قرمز تلقی کنیم. مثلا در خصوص جدا بودن سلف غذاخوری دانشجویان آنقدر اصرار کنیم که دشمن هم حس کند در آنجا چیزی است که باید بر روی آن متمرکز شود. دانشجویان سر کلاس درس با هم هستند، در سلفی که خودشان غذا را خریداری می کنند نیز در کنار هم هستند اما فقط در سلفی که غذای یارانه ای می گیرند ما اصرار داریم که آنها را از هم جدا کنیم، آنقدر هم پافشاری می کنیم که طرف مقابل احساس می کند در این نقطه می تواند کاری انجام دهد.

این عضو کمیسیون امورداخلی کشور در ادامه بیان کرد: برخورد ما با موضوعات باید منطقی باشد. همه دستگاه های اداری کشور و حتی سازمان انتظامی برای مردم است. از سوی دیگر گروه نخبگان جامعه و افراد صاحب نظر نیز باید مشوقانه راهکار ارائه کنند. در این جنگل آتشی رخ داده که هر نسیمی می تواند آن را شعله ور کند. آیا ما باید با نسیم مبارزه کنیم یا آتش را خاموش کنیم؟ از سوی دیگر این وضعیت سبب شده تا همه به یکدیگر اتهامات ناروایی وارد کنند. در صورتی که ما باید به ریشه مسائل توجه کنیم تا زمانی که علت موضوع حل نشود آن نارضایتی استمرار خواهد داشت.

علیرضابیگی با اشاره به زمزمه ها از فعالیت مجدد کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، بیان کرد: ما باید ارزیابی کنیم آیا تا به امروز از محدود کردن و بستن فضای مجازی سود برده ایم یا خیر؟. دسترسی به فضای مجازی از حقوق شهروندی مردم است. فضای مجازی مانند اکسیژن است که مردم برای حرف زدن به این اکسیژن نیاز دارند. اساس شکل گیری جمهوری اسلامی ایران بر پایه مردم استوار است این مردم هستند که از جمهوری اسلامی در بحران ها محافظت کردند.

وی در پایان بیان کرد: وقتی ما مردم را پشت جمهوری اسلامی ایران نداشته باشیم و یا دیدگاه ما تهدید محور باشد قطعا ضرر خواهیم کرد. گویی ما بگوییم در جامعه سرقت افزایش پیدا کرده و فراموش کنیم که سارقان جمعیت اندکی از جامعه هستند و نوع برخورد ما با همه ملت ایران جوری باشد که انگار همه دزد هستند. این دیدگاه جواب نمی دهد. این دیدگاه تهدید محور درست نیست. ما باید این امکان را ایجاد کنیم که همه مردم حرف های خود را مطرح و حس کنند که رای و نظر آنها تعیین کننده است. اگر این اختیار را به مردم بدهیم شاهد یک مصون سازی در ابعاد مختلف خواهیم بود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.