جمعه, 25 خرداد 1403 Friday, 14 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42220 تعداد نوشته های امروز : 6 تعداد دیدگاهها : 2402×
دستگاه ملات پاش چیست؟
27 دی 1401 ساعت: 13:57
شناسه : 218944
0

دستگاه سیمان پاش، Machine Cement Spray، یا دستگاه پاشش سیمان از نوع دستگاه­های اسپری معدنی بوده و همچنین به‌عنوان دستگاه شاتکریت نیز شناخته‌شده است.

پ
پ

word image 218944 1 - دستگاه ملات پاش چیست؟ -

 

 هم‌زمان با پیشرفت علوم و فنّاوری، در سال‌های اخیر، شاهد پیشرفت‌های عظیم و تحولات بزرگی در صنعت ساختمان بوده‌ایم. ماشین‌آلات و ابزارهای جدید، متصدیان این صنعت را قادر به استفاده از دستگاه­هایی کرده ­است که با سرعت زیادتر، دقت بالاتر، کیفیت مناسب‌تر و راحتی بیشتر، عملیات مختلف ساختمان‌سازی را متحول نموده­اند. از تأثیرات تکنولوژی بر مقوله ساختمان، می‌توان به دستگاه سیمان پاش یا ملات پاش اشاره کرد که نوعی دستگاه اسپری کننده مانند دستگاه شاتکریت Shotcrete است.

در حال حاضر استفاده از دستگاه‌های سیمان پاش یا ملات پاش بادی بسیار رایج است، زیرا آن‌ها دارای کار آیی بالا و امکان صرفه‌جویی در مواد هستند. دستگاه سیمان پاش دارای قابلیت اسپری باراندمان بالا است و می­تواند پوشش بسیار خوبی برای تمام گوشه‌ها، مقاطع، سطوح محدب و شکاف­های سطح کار ایجاد کند. درعین‌حال، می‌تواند مواد را با حداکثر توان و با حداقل ضایعات استفاده نماید.

علاوه بر این دستگاه سیمان پاش دارای روش پاشش با فشار بالا و پیوسته­ای است که می‌تواند پوشش موردنیاز را به سطح کار داده و پوشش خوبی را برای سطوح حفظ نموده و آن را در شرایط خوبی برای مدت طولانی نگه دارد. دستگاه ملات پاش، مصالح موردنیاز تولید ملات سیمانی را به‌عنوان مواد اولیه دریافت نموده و به‌صورت خودکار آن‌ها را باهم مخلوط می‌نماید، سپس ملات آماده‌شده به سمت لوله خروجی پاشش سیمان (نازل) هدایت می­شود و با پمپاژ آن، ملات به سطح موردنظر پاشیده می­شود.

قسمت پمپاژ دستگاه ملات پاش و دستگاه سیمان پاش در دو نوع ماردونی و پیستونی موجود است که در ادامه تشریح می­شوند.

word image 218944 2 - دستگاه ملات پاش چیست؟ -

دستگاه سیمان پاش ماردونی

در سیستم سیمان پاش ماردونی بعدازاینکه مصالح و مواد اولیه  وارد دستگاه شدند، به‌وسیله رتور و استاتور که به شکل مارپیچی هستند، مواد مخلوط شده و درنهایت وارد شیلنگ خروجی می­گردند. رتور و استاتور در این نوع دستگاه ازلحاظ استهلاک ارتباط مستقیمی با دانه‌بندی  دارند و به همین دلیل در اجرا، دستگاه سیمان پاش ماردونی هزینه بیشتری نسبت به پمپ‌های پیستونی دارند. البته این استهلاک، با توجه به نوع مصالح به‌کاررفته و نوع استفاده از دستگاه، متفاوت است.

دستگاه سیمان پاش ماردونی دارای ویژگی‌های زیر است:

 • پمپ دارای خروجی ۲ اینچی و دارای شیر بای پس است.
 • دارا بودن همزن برای آماده‌سازی اولیه ملات
 • حمل‌ونقل آسان و سریع دستگاه با توجه به نوع طراحی شاسی
 • قابلیت تغییر موقعیت پمپاژ با توجه به نوع گیربکس طراحی‌شده
 • تأمین باد موردنیاز جهت پاشش توسط کمپرسور هوای تعبیه‌شده بر روی دستگاه
 • قابلیت تنظیم استاتور در مواقعی که فشار پمپ براثر استهلاک کم می­شود
 • جلوگیری از ورود مصالح و ملات دانه‌درشت به مخزن با استفاده از توری مخزن
 • قابلیت پاشش مواد ضد حریق (fireproof) بر روی استراکچرهای فلزی و سطوح مختلف
 • امکان تزریق دوغاب، ملات رقیق grout
 • امکان پاشش روی سطوح مختلف با دارا بودن سر نازل‌های مختلف
 • قابلیت پاشش مواد و مصالح مختلف
 • قابلیت پاشش سیمان یا شاتکریت Shotcrete دیوارهای  سفالی و آجری
 • امکان نظافت و شستشوی سریع و آسان دستگاه

بعضی از مشخصات فنی یک مدل از دستگاه سیمان پاش ماردونی عبارت‌اند از:

 • توان موتور اصلی پمپ ۵.۵ کیلووات
 • ولتاژ موتور اصلی پمپ 380 ولت
 • فشار پمپ برابر با 25 بار
 • ظرفیت خروجی پمپ از 20 تا 60 لیتر در دقیقه
 • حجم کمپرسور 350 لیتر در دقیقه
 • توان موتور کمپرسور ۲.۲ کیلووات
 • ولتاژ موتور کمپرسور 380 ولت
 • توان موتور همزن 3 کیلووات
 • سایز دانه‌بندی از 0 تا 5 میلی‌متر
 • ویبراتور به‌صورت پنوماتیک یا بادی
 • وزن دستگاه 350 کیلوگرم
 • ابعاد دستگاه در اندازه‌های 130 در 180 در 190 (سانتیمتر)

دستگاه سیمان پاش پیستونی

بعد از ورود مصالح و مواد اولیه به دستگاه ملات پاش، مواد توسط پیستون پمپ شده و سپس وارد شیلنگ خروجی می‌شوند. در دستگاه سیمان پاش پیستونی به علت آنکه پمپاژ مصالح،  توسط مکش پیستون‌ها انجام می­گردد، سرعت کار دستگاه بسیار بیشتر از دستگاه ماردونی است و استهلاک این نوع دستگاه ملات پاش نسبت به  دستگاه ملات پاش ماردونی بسیار کمتر است.

مزایای استفاده از دستگاه سیمان پاش

– سرعت زیاد اجرای کار سیمان‌کاری نسبت به اجرای کار با سیستم دستی
– کاهش زمان اجرای کار با توجه به سیمان‌کاری حدود 200 مترمربع روزانه
– صرفه‌جویی در مواد مصرفی با کاهش هدر رفت مواد
– به دلیل استفاده از هوای فشرده، مواد پاشیده شده چسبندگی زیادی بر روی سطح پاشش ایجاد می­کند.

شاتکریت بتن چیست؟

بتن اسپری Sprayed Concrete یک روش کاربردی برای استفاده از  بتن در دستگاه خشک پاش است که به‌طورکلی انواع فرم­های کاری با بتن را، پشتیبانی می‌کند. بتن اسپری با فرایند مخلوط کردن دو مخلوط خشک (Gunite) و مخلوط مرطوب (Shotcrete) در سال 1895 توسعه یافت و در اوایل دهه 1900 در دسترس مجریان صنعت ساختمان قرار گرفت.

مخلوط خشک (Gunite) مخلوطی از سیمان، شن و آب است که از طریق یک شلنگ فشار استفاده می‌شود، این مخلوط لایه سختی از بتن‌های سنگین تولید می­کند که در ساخت تونل‌های تخلیه و تعمیرات ساختاری، مورداستفاده قرار می­گیرد. بعد از جنگ جهانی دوم مخلوط مرطوب شاتکریت ((Shotcrete به‌صورت تجاری توسعه یافت، اما تا سال 1970 به‌طورکلی استفاده نشد. مخلوط بتن در قالب مرطوب تأمین می‌شود و به نازل اسپری که در آن هوا برای افزودن بتن بر روی بستر افزوده می‌شود، پمپ می­گردد. استفاده از شتاب‌دهنده‌های اضافه‌شده در نازل می‌تواند در استفاده از بتن در شرایط سرباری و یا افزایش نیازهای اولیه در تونل زنی، کمک کند. در بتن اسپری، ماده در حالت خشک یا نیمه‌خشک با استفاده از هوای فشرده به نازل منتقل‌شده و در آنجا آب به مخلوط اضافه می‌شود و بتن را قبل از عمل پاشش بر روی بستر، با سرعت مخلوط می‌کند. هر دو روش وسیله‌ای برای استفاده از بتن در دستگاه سیمان پاش می‌باشند که به‌خوبی و در موارد بسیاری از بتن معمولی برتر است.

ویژگی‌های بتن پاششی

بتن پاششی دارای ویژگی‌های زیادی است که از آن جمله به موارد زیر می­توان اشاره کرد:

 • قدرت بالا، نفوذپذیری کم و دوام زیاد
 • کاهش زمان انجام کار و صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 • افزایش قدرت اولیه در اوایل انجام کار
 • نسبت اختلاط آب به سیمان پایین­تر است
 • چسبندگی خوب و استحکام مواد ترکیبی
 • توانایی انتقال مواد به بیش از 200 متر در نقطه کاربرد

انواع دستگاه شاتکریت و ملات پاش

– دستگاه ملات پاش یا سیمان پاش
– گچ پاش پلیمری پلاستر زن تمام اتوماتیک
– دستگاه شاتکریت یا بتن پاشی
– دستگاه سیمان‌کاری بادی
– دستگاه انتقال ملات

کاربرد دستگاه ملات پاش

از دستگاه سیمان پاش، معمولاً برای اسپری دیوار داخلی و خارجی، دوغاب سیمانی و برای پوشش سقف و دیوار استفاده می‌شود. همچنین می‌توان مواد ضد حریق که این پوشش ضد آب و ضد آتش بوده و حاوی  اسپری مواد جذب‌کننده صدا است. کار کردن با دستگاه ملات پاش بسیار آسان است و تجهیزات آن قابل‌حمل است و به‌طورمعمول برای کار به داربست نیاز ندارد و به‌راحتی پاشش روی همه سطوح حتی گوشه‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است انجام می­گیرد. استفاده از این تجهیزات می‌تواند به‌طور چشمگیری دوره ساخت‌وساز را کوتاه‌تر کند، کارآیی کار را افزایش دهد و باعث کاهش هزینه مواد اولیه گردد.

دستگاه شاتکریت خشک پاش و تر پاش T263

دستگاه شاتکریت T263 امکان اسپری یکنواخت برای سطوح صاف مثل دیوار را دارد. عملیات کار با این دستگاه شاتکریت ساده بوده و باعث صرفه‌جویی در زمان می­گردد، جهت کار با این نوع از دستگاه ملات پاش، نیاز به استفاده از کمپرسور هوا داریم. این اسپری با نازل قابل‌حمل می‌تواند در موارد متنوع مانند اسپری ملات سیمان، شن و ماسه و ملات بتنی مورداستفاده قرار گیرد. این دستگاه ملات پاش باقابلیت اسپری به شکل تفنگ رنگ دیوار، قابلیت پاشش رنگ بافت و بتونه را داراست.

مشخصات و نحوه کارکرد دستگاه گچ پاش تمام اتوماتیک T4

word image 218944 3 - دستگاه ملات پاش چیست؟ - با بالا رفتن نیازهای بشری به ساختمان­های مرتفع و با پیشرفت تکنولوژی، کارشناسان و متخصصین صنعت ساختمان، هرروزه ماشین‌آلات و ابزارآلات جدیدی را ابداع می­نمایند که در تسهیل و تسریع عملیات ساختمان‌سازی بسیار مؤثر است. دستگاه گچ پاش خودکار یکی از انواع جدید ماشین‌آلات درزمینهٔ ساختمان‌سازی است. سیستم­های اساسی تشکیل‌دهنده این دستگاه، موتور الکتریکی،  سیستم هیدرولیکی و سیستم خطی دستگاه هستند که امکان عملیات پلاستر زنی را با سرعت و باکیفیت فراهم می‌کنند.

انواع دستگاه سیمان پاش و پلاستر زن در تسریع ساخت‌وساز تأثیر دارند. توسط دستگاه پلاستر زن، می­توان اجرای پلاستر را در یک مرحله انجام داد و نیاز به پرداخت و صافکاری سطح پلاستر شده ندارد.

مشخصات این دستگاه عبارت‌اند از:

– دارای سیستم تک فاز الکتریکی
– دارای سیستم هوشمند سنجش ارتفاع
– قابلیت تنظیم عرض و ضخامت پلاستر زنی
– ضد آب بودن تمامی قسمت‌های دستگاه
– ظرفیت اجرای کار بین 800 تا 1200 مترمربع در روز
– قابلیت شستشو و تمیزکاری آسان موتور و بدنه دستگاه
– حمل‌ونقل بسیار آسان

دستگاه ملات پاش یا پلاستر زن

دستگاه ملات زنی که به‌منظور پلاستر زنی به کار می­رود، به‌صورت تمام اتوماتیک و با سیستم تک فاز برقی کار می­کند. این دستگاه عملیات پلاستر زنی را فقط در یک رفت‌وبرگشت و باکیفیت مطلوب انجام می­دهد. سطح پلاستر شده توسط دستگاه کاملاً یکدست بوده و بعد از یک مرحله نیاز به پرداخت و تسطیح دستی ندارد. دستگاه ملات زن پلاستر زن در مقایسه با ملات پاش‌های بادی 10 برابر سریع‌تر بوده و در مقایسه با دست 40 برابر سریع‌تر هست. به‌طورمعمول دستگاه سیمان پاش و ملات پاش در پاشش انواع ملات­ ها کاربردهای زیادی دارند.

دو نکته بسیار مهم که در دستگاه‌های شاتکریت باید در نظر گرفته شود:

تمامی تجهیزاتی که در مخلوط کردن ملات و اجرای شاتکریت توسط پیمانکار مورداستفاده قرار می‌گیرد باید قابل‌حمل با دست را دارا باشد و شاتکریت سنگ‌دانه‌های درشت با حداکثر اندازه مشخص‌شده را به‌خوبی بتواند انجام دهد.

همزن، لوله‌های خرطومی، نازل‌ها، فشارسنج‌های هوا و آب و واشرها، به‌طورکلی تمامی تجهیزات به کار گرفته‌شده، باید بسیار تمیز نگه‌داشته شوند و مورد تائید ناظر پیمانکار قرار بگیرند.

سازنده معتبر انواع دستگاه ملات پاش و سیمان پاش

شرکت تیران تونل بیستون، سازنده معتبر انواع دستگاه شاتکریت، برای رفع قسمتی از نیازهای ساخت‌وساز، تولید داخلی و ساخت دستگاه جدید سیمان‌کاری را انجام داده ­است. این شرکت، طراحی و تولید دستگاه ملات پاش را باقابلیت پمپاژ انواع ملات ساختمانی با دانه‌بندی 0 تا 8 را برعهده‌گرفته است. علاوه بر این، شرکت تیران تونل به‌عنوان تولیدکننده ملی، هم‌چنین اقدام به تولید انواع دستگاه سیمان پاش و یا دستگاه اسپری مخصوص ملات، کرده ­است. این شرکت امکان سفارش و خرید دستگاه­های تولید داخل خود را برای مشتریان در سرتاسر شهرهای ایران و کشورهای خاورمیانه فراهم نموده است. علاقه‌مندان می­توانند با توجه به تصاویر ماشین‌های پاشش مختلف ملات و سیمان و پارامترهای مختلف آن‌ها، نوع دستگاه موردنظر خود را انتخاب کنند و سپس با ارسال ایمیل به شرکت یا ارتباط مستقیم با کارشناسان شرکت، برای اطلاع از لیست قیمت دستگاه سیمان پاش و جزئیات بیشتر با ایشان تماس بگیرند.

شرکت تیران تونل، دستگاه­های تولیدی خود را همراه با عملیات نصب و راه‌اندازی و آموزش کار با دستگاه در حمل پروژه به خریداران ارائه می­نماید.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.