دوشنبه, 7 خرداد 1403 Monday, 27 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 41857 تعداد نوشته های امروز : 6 تعداد دیدگاهها : 2386×
افراد با کدام مدارک تحصیلی بیشتر کار پیدا می‌کنند؟
 • 17 بهمن 1401 ساعت: 14:10
 • شناسه : 234128
  2

  وزارت علوم امسال طرح رصد اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی را در ۴ مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اجرا کرده که براساس نتایج آن آمارهای درخور تأملی به دست آمده است.

  پ
  پ

  کار شغل - افراد با کدام مدارک تحصیلی بیشتر کار پیدا می‌کنند؟ - اشتغال

  همشهری آنلاین: طرح پایش اشتغال دانش‌آموختگان چندین سال است اجرایی می‌شود و وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل به عنوان نمونه آماری در نظر گرفته می‌شود.

  در سال جاری نیز وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل یعنی دانش‌آموختگان مهر سال ۹۶ تا شهریور سال ۹۷ مورد بررسی قرار گرفته است.

  دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم که این طرح را پیگیری می‌کند، از دانشگاه‌ها خواسته حداقل ۳۰ درصد دانش‌آموختگان هر رشته را بدین منظور مورد بررسی قرار دهند.

  با استفاده از آمار اخذ شده از ۷۴ دانشگاه، پژوهشگاه و مؤسسه آموزش عالی، میانگین وزنی درصد اشتغال کل کشور بر حسب مقطع تحصیلی ترسیم شده که به شرح زیر است:

  درصد اشتغال در سال ۱۳۹۸ درصد اشتغال در سال ۱۳۹۹ درصد اشتغال در سال ۱۴۰۰              درصد اشتغال در سال ۱۴۰۱

  کاردانی۶۰ درصد   ۴۶ درصد              ۵۱ درصد              ۶۵ درصد

  کارشناسی ۴۹ درصد              ۶۳ درصد              ۴۹ درصد              ۴۱ درصد              ۵۰ درصد

  کارشناسی ارشد      ۵۲ درصد              ۶۴ درصد              ۶۵ درصد              ۵۳ درصد              ۶۱ درصد

  دکتری     ۸۲ درصد              ۸۲ درصد              ۷۴ درصد              ۸۱ درصد              ۴۷ درصد

  بر اساس این جدول، بالاترین نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۱ مربوط به مقاطع کارشناسی و دکتراست و پایین‌ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به مقاطع کاردانی و کارشناسی ارشد می‌شود.

  همچنین، آمارها نشان می‌دهد که درصد اشتغال در مقطع دکتری در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۴ سال قبل به کمترین میزان خود رسیده است در حالی که درصد اشتغال در مقطع کاردانی بیشترین افزایش را داشته است.

  در سال ۱۴۰۱ درصد اشتغال نسبت به سال ۱۴۰۰ در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد افزایش داشته اما درصد اشتغال در مقطع دکتری از ۸۱ درصد به ۴۷ درصد کاهش یافته است.

  طرح رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان در سال‌های اخیر با اهدافی چون ایجاد نظام مناسب اطلاع‌رسانی به ذی‌نفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته‌های دانشگاهی، رصد آمار و اطلاعات در خصوص رشته‌های آموزشی مازاد و مورد نیاز بازار کار و ارائه اطلاعات نتایج به مراجع ذی‌ربط، رصد مستمر ظرفیت‌های محیطی و شرایط بازار کار محلی – منطقه‌ای، بررسی ابعاد اقتصادی و اشتغالی رشته‌های دانشگاهی در تعامل با دیگر گروه‌ها و کمیته‌های تخصصی وزارت علوم، شناسایی شکاف دانشی و مهارتی دانش‌آموختگان در بازار کار و ترسیم وضعیت کلی اشتغال و بیکاری دانش‌آموختگان در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف پیگیری و اجرایی شده است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.