سه‌شنبه, 4 اردیبهشت 1403 Monday, 22 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 41412 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد دیدگاهها : 2371×
 • شعار سال

  شعار سال 1403

 • تعمیر گیربکس
  15 اسفند 1401 - 12:09
  شناسه : 239034
  0

  خودرو از بخش های مختلف و متفاوتی تشکیل شده است که هماهنگی و کارکردن تمامی این بخش ها در کنار هم سبب حرکت خودرو می شود اگر یکی از این بخش ها دچار مشکل شود حرکت و شتاب خودرو نیز دچار اختلال خواهد شد.

  پ
  پ

  گیربکس ها قطعات پیچیده ای از ماشین آلات هستند که باید با دقت زیادی نصب شوند و به همان دقت تعمیر شوند. هر زمان که نیاز به تعمیر گیربکس خود دارید، مهم است که مطمئن شوید که مراحل صحیح به ترتیب درست انجام می شود. طی سال‌ها، تکنیک‌های تعمیر و سرویس برای افزایش عملکرد و طول عمر دستگاه بهینه‌سازی شده‌اند به همین دلیل باید برای تعمیر گیربکس به افرادی مراجعه کنید که دانش به روز شده و کافی در امر سرویس و تعمیر گیربکس بعنوان یکی از خدمات تعمیر خودرو در محل در اختیار دارند.

  word image 239034 1 - تعمیر گیربکس -

  تعمیر گیربکس خودرو

  خودرو از بخش های مختلف و متفاوتی تشکیل شده است که هماهنگی و کارکردن تمامی این بخش ها در کنار هم سبب حرکت خودرو می شود اگر یکی از این بخش ها دچار مشکل شود حرکت و شتاب خودرو نیز دچار اختلال خواهد شد.

  در خودرو برخی از قطعات نسبت به باقی قطعات اهمیت بالاتری دارند و خرابی آن ها و یا عدم تعمیر درست این قطعات سبب عدم حرکت خودرو و یا خرابی باقی بخش های خودرو می شود یکی از این قطعات که در شتاب خودرو نقش مهمی را ایفا می کند گیربکس خودرو است.

  گیربکس یکی از قطعاتی است که در تمام خودرو ها به کار می رود و به عنوان واسطه ی بین موتور و چرخ های خودرو سبب می شود تا شتاب تولید شده توسط موتور به چرخ های خودرو منتقل شود و خودرو حرکت کند. اینکه خودرو می تواند با شتاب و سرعت های مختلف حرکت کند ناشی از سلامت گیربکس است.

  گیربکس ها با توجه به نوع و بخش هایی که در ساخت آن ها به کار رفته است و به تخصص جداگانه ای برای تعمیر نیاز دارند، تعمیر گیربکس امری کاملا تخصصی است و باید توسط افراد متخصص انجام شود تا نتیجه ی کار رضایت بخش باشد.در گذشته گیربکس ها تنها به صورت دستی بودند اما در حال حاضر و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته گیربکس ها اغلب به صورت اتومات و یا نیمه اتومات هستند که دانش جداگانه ای را برای تعمیر می طلبد.

  word image 239034 2 - تعمیر گیربکس -

  مراحل تعمیر گیربکس ماشین

  در ابتدا خرابی گیربکس به دو روش مشخص و شناسایی می شود، در زمان سرویس خودرو یا بروز نشانه های خرابی در اغلب موارد خرابی گیربکس با نشانه هایی بروز می کند مانند خلاص شدن دنده یا صداهای عجیب و غریب. پس از بروز هر نشانه ی غیر عادی باید به مراکز معتبر برای تعمیر گیربکس مراجعه کرد

  در گام بعدی تکنسین متخصص با توجه به نشانه ها علت خرابی را حدس می زند اما برای مشخص شدن دقیق تر باید گیربکس به دقت از خودرو خارج شود.

  اگر علت خرابی کمبود و یا فاسد شدن روغن گیربکس باشد نیازی به خارج کردن گیربکس از خودرو نیست و تنها با جایگزین کردن روغن این مشکل رفع می شود.

  اگر خرابی ناشی از قطع شدن اتصالات سیستم برقی گیربکس و یا پارگی و شکستگی چرخ دنده ها باشد باید گیربکس را از خودرو برای بررسی دقیق میزان آسیب وارد شده خارج کرد.

  پس از بررسی دقیق توسط کارشناسان امداد خودرو در تهران مشخص می شود که آیا آسیب وارد شده قابل تعمیر است و یا نیاز به تعویض کامل گیربکس است .با توجه به اینکه تعویض کامل گیربکس هزینه ی زیادی در پی دارد اگر آسیب وارد شده قابل تعمیر باشد باید از تعویض گیربکس خودداری کرد.

  در انتها پس از تعمیر باید گیربکس دوباره به دقت داخل خودرو قرار داده شود و تمامی اتصالات به درستی به گیربکس متصل شوند.

  علت اصلی و عمده اغلب خرابی های شدید گیربکس عدم تعویض به موقع روغن گیربکس و عدم سرویس گیربکس در زمان های تعیین شده توسط شرکت سازنده هستند.

  word image 239034 3 - تعمیر گیربکس -

  تعمیر گیربکس در تهران

  هر خودرو برای حرکت نیاز به هماهنگی و سلامت بخش های مختلفی دارد یکی از این بخش ها گیربکس است. هماهنگی گیربکس با موتور و چرخ های خودرو سبب حرکت درست خودرو در مسیر و شتاب گیری مناسب و به موقع خودرو می شود. با توجه به اهمیت گیربکس در خودرو و نیاز تمامی خودرو ها برای حرکت به گیربکس برای تعمیر گیربکس نیاز به دانش و آگاهی بالایی است.

  در گذشته گیربکس ها ساختار ساده ای داشتند و اغلب به صورت دستی بودند به همین دلیل تعمیر و بررسی گیربکس ها به دانش خاصی نیاز نداشت اما با مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی گیربکس ها نیز مانند سایر سایر بخش های خودرو پیشرفت کردند و به روز شدند گیربکس های به روز شده که در خودرو های جدید به کار برده می شوند در نود درصد موارد به شکل اتومات هستند و مانند گیربکس های قدیمی ساختار ساده ای ندارند. حتی گیربکس هایی که در حال حاضر در خودرو های مختلف به کار برده می شوند نیز با هم تفاوت های زیادی دارند و برای تعمیر هر نوع خودرو خاص نیز به دانش متفاوتی نیاز است.

  به عنوان مثال گیربکس هایی که در خودرو های بنز به کار برده می شوند در مقایسه با سایر خودرو ها ساختار به مراتب پیچیده تری دارند و برای تعمیر آن ها به دانش در کنار تجربه و مهارت بالایی نیاز است. سایر خودرو هایخ ارجی نیز مشابه همین حالت هستند و فردی که گیربکس های دستی و قدیمی را هر چند به خوبی تعمیر می کند نمی تواند گزینه ی خوبی برای تعمیر گیربکس های اتومات باشد.

  در تعمیر گیربکس نکات مختلفی باید مد نظر قرار گیرند یگی از این نکات بررسی ابتدای میزان روغن گیربکس و عدم نشتی روغن گیربکس هستند. اگر روغن گیربکس دچار نشتی شده باشد سطح روغن به تدریج کاهش پیدا کرده و از بین می رود.

  در شرایطی که اتصالات و لوله ها درست باشند و گیربکس دچار نشتی نباشد، اگر سطح روغن گیربکس کمتر از حالت عادی باشد می توان با جایگزینی روغن جدید این نقص را به راحتی بر طرف کرد.

  توجه داشته باشید روغن جدیدی که در گیربکس به کار برده می شود باید متناسب با نیاز های خودرو و اصل باشد.

  اگر روغن گیربکس سوخته و یا فاسد شده باشد باید در ابتدا روغن قدیمی کاملا از گیربکس خارج شود، برای خارج کردن روغن قدیمی از گیربکس نیاز به دستگاه است اگر روغن گیربکس به شکل سنتی و دستی از گیربکس خارج شود این احتما وجود دارد که روغن به صورت کامل از گیربکی خارج نشود در نتیجه روغن جدید با روغن قدیمی مخلوط شده و روغن جدید به سرعت فاسد می شود. در زمان تعویض روغن گیربکس توجه داشته باشید که مرکز مورد نظر حتما از دستگاه براب خارج کردن روغن قدیمی استفاده کند.

  اگر چرخ دنده های گیربکس دچار مشکل شده باشند باید با بررسی دقیق چرخ دنده های آسیب دیده را تعمیر کرد اگر آسیب وارد شده به چرخ دنده ها زیاد باشد نیاز است تا گیربکس خودرو کامل تعویض شود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.