×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 8 خبر

چالش مانکن در اتاق زایمان

چالش مانکن، چالشی است که در آن افراد ثابت و بدون حرکت می‌ایستند و یک نفر این این حالت را فیلم‌برداری می‌کند. معمولا این پدیده نوظهور با یک آهنگ خارجی خاص همراه است. و با هشتگ در شبکه های اجتماعی منتشر می شود

چالش مانکن، چالشی است که در آن افراد ثابت و بدون حرکت می‌ایستند و یک نفر این این حالت را فیلم‌برداری می‌کند. معمولا این پدیده نوظهور با یک آهنگ خارجی خاص همراه است. و با هشتگ در شبکه های اجتماعی منتشر می شود. به تازگی اما فیلمی از اتاق عمل زایمان منتشر شده که تیم پزشکی در این اتاق به چالش مانکن پیوسته اند و از خود فیلم گرفته اند!

 در رابطه با این فیلم که به نظر می رسد در یکی از بیمارستان های ایران گرفته شده، نوشته: این فیلم این گونه نشان می‌دهد که یک تیم جراحی در حین انجام سزارین در اتاق عمل اقدام به ضبط چالش مانکن کرده‌اند! درست زمانی که شاید ثانیه هایش برای نجات جان مادر ضروری باشد و هر لحظه ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری را به مادر و نوزادش وارد کند.

آنطور که در فیلم معلوم است، درست وقتی که دست جراح کاملا خونی است و مشخص است در حال بخیه کردم شکم مادر است همه در اتاق زایمان ثابت می‌ایستند و یک نفر با پخش آهنگ پس زمینه شروع به فیلم‌برداری می‌کند. پرستاری در تصویر در حال آماده کردن آمپول برای تزریق است که معلوم نیست دیر تزریق شده آن چه بلایی به سر مادر می‌آورد، پزشکی در حال بخیه کردن بی حرکت و بی توجه به زمان از دست رفته به مانکن و سوژه برنامه تبدیل شده است. در پس زمینه صدای جیغ های نوزاد به گوش می رسد که یک پرستار بی توجه به این فریاد ها به فکر برپایی چالشش است.

 چالشی که با مشکلاتی همراه است

شاید در نگاه اول این موضوع یک تفریح و کاملا عادی به نظر برسد اما کافی است از زاویه دیگر به این موضوع نگاه کنید تا به فاجعه بار بودن آن پی‌ببرید.

مثلا اینکه وقتی یک نفر در خیابان تصادف می‌کند و همه برای اینکه این واقعه را ثبت کنند چند دقیقه بی حرکت می‌ ایستند و فیلم‌برداری می‌کنند ان را با هشتک چالش مانکن در فضای مجازی توزیع نشر می دهند.

یا مثلا یک نفر در حال غرق شدن است و شما به جای آنکه به کمک او بروید با دوستانتان بی حرکت در حال ضبط چالش مانکن هستید. یا بدتر از آن اینکه خدایی نکرده یکی از عزیزانتان در حال مرگ است و شما به جای کمک و نجات او سرگرم چالش مانکن باشید.

فکر کردن به این موضوعات و اینکه انسان عاقل و دارای هوش دست به چنین کاری بزند نیز دور از ذهن به نظر می‌سرد. اینکه جان یک انسان را بخواهید یا بخواهند دستخوش و مایه یک تفریح و خنده قرار بدهند هم باعث تاسف است.

نظارت بر خود، ضعف بزرگ نظام سلامتطریقت درباره ضعف بزرگ و ساختاری نظام سلامت در کشور می‌گوید: کشور ما از لحاظ قوانین کامل است و تنها ایراد اجرا نشدن قوانین است مثلا باید بدانیم که راهنماهایی بالینی برای درمان در قانون و سیاست‌های ابلاغی کشور آمده است و این قانون نیز وجود دارد که پزشک موظف است یا در بخش خصوصی یا دولتی کار کند.

وی تصریح کرد: قوانین شفاف است اما بسیار جای تعجب دارد که چرا اجرایی نمی‌شوند، تنها دلیل آن این است که معتبرترین و بانفوذ‌ترین قشر به عنوان ذینفع اصلی، تمام سرنوشت بهداشت جامعه را در اختیار دارند و این امکان نیز وجود ندارد که کسی نفوذ و اعتبار داشته باشد و در عین حال بخواهد برای مردم نیز فکری کند.

طریقت ادامه داد: حضرت امام می‌گویند استکبار بر همه چیز استعمار خود را اجرا می‌کند، بنده از همه نمایندگان مجلس و صاحبان نفوذ تقاضا می‌کنم در راستای ایجاد قانون مسائل را جدی‌تر پیگیری کنند.

طریقت در پاسخ به این سوال که با توجه به ضعف نظارت و نبود نظارت در ارائه خدمات پزشکی چه خطراتی متوجه نظام سلامت است؟ گفت: اهمیت نظارت در سلامت بر کسی پوشیده نیست، در دنیا بیشترین نظارت در بحث سلامت است چون با جان و حیثیت مردم سر و کار دارد و این تنها با مشارکت همه ذی‌نفعان اجرا می‌شود.

وزیر سابق بهداشت در پایان گفت: بیشترین حق را مصرف کننده در ساختار نظام سلامت دارد که متأسفانه جایگاهی برای آن تعریف نشده، مقصر این کار نیز ساختار ما است که مشابهی در دنیا ندارد.ساختار معیوب است، نظرات از کمیسیون بهداشتی بیرون می‌آید که متشکل از پزشکان است، در وزارتخانه توسط پزشکان اجرا و توسط همان‌ها نظارت می‌شود و بعد در صورت خطا، پزشکی قانونی به آن رسیدگی می‌کند. سیستم دست پزشکان است. پس بیهوده انتظار داریم که سیستم مدافع حقوق پزشکان نباشد.

جای خالی اخلاق

حال باید دید وزیر بهداشت که این روزها برای همه از وزیر وکیل گرفته تا امامان جمعه و سرداران و … نسخه‌های اخلاق و رفتار تجویز می‌کند و هر روز در بیشتر مراسمات این صحبت‌ها را تکرار می‌کند و دست به قلم می‌شوند، خود را در برابر این بی‌اخلاقی ها در زیر مجموعه خود مسئول می‌داند یا خیر؟ آیا آقای وزیر برای این موارد هم نسخه اخلاقی می‌پیچد تا جان مردان دستماییه خنده پزشکان نشود.

همینطور نمایندگان مجلس که تمام وقت خود را برای دعوای بودجه بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه گذاشته اند، آیا به فکر جان مردم و سلامت بیماران نیز هستند ؟ و ممکن است به دنبال وضع قوانین در راستای رسیدگی به چنین تخلفاتی باشند و بتوانند با برطرف کردن موانع قانونی بحث نظارت و خود ارجاعی در وزارت بهداشت را حل کنند.

فیلم ساختگی است

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: این فیلم، شبیه‌سازی شده است و حتی یک درصد نیز بیماری تحت عمل قرار ندارد. البته این امکان وجود دارد که اتاق عمل غیر فعال بوده و پرسنل وقت کافی برای انجام این گونه بازی‌ها را داشته‌اند که این کار مجازاتی در پی دارد و همان طور که گفتم در حال بررسی مکان هستیم تا در صورت احراز تخلف، به شدت برخورد کنیم.

پی ادامه واکنش‌ها نسبت به انتشار فیلمی در فضای مجازی که اجرای نمایش چالش مانکن را در یک اتاق عمل نشان می‌دهد، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت توضیحاتی، ارائه داد.

به گزارش ایسنا، عباس زارع‌نژاد گفت: این فیلم ساختگی است و در فضای مجازی و رسانه گفته شده جان بیمار و نوزاد به خطر افتاده، در صورتی که نه بیماری و نه نوزادی در این فیلم وجود ندارد.

بچه‌ای که در این فیلم مشاهده می‌شود نوزاد تازه‌متولد نیست چرا که نوزادی که در فیلم می‌بینید حدود ۱۰ کیلو وزن دارد و علاوه بر آن رنگ پوست نوزاد تازه متولدشده با رنگ پوست بچه‌ای که در فیلم است کاملا مغایرت دارد.

همچنین روسری بر سر داشتن و پوشک‌بودن نوزاد غیرطبیعی است زیرا نوزادی که تازه متولد می‌شود در یک پارچه سبزرنگ بدون روسری و پوشک پیچیده می‌شود بنابراین از تمامی موارد کاملا مشهود است که این فیلم ساختگی است.

وی افزود: محیط‌های درمانی و بهداشتی به هیچ عنوان برای اینگونه کارها جایز نیست به جهت اینکه محیط‌های درمانی حریم خصوصی بیمار تلقی می‌شود و حرف اول را اعتماد بین درمانگر و بیمار می‌زند و حتما باید این اعتماد پایدار بماند و خدشه‌ای به آن وارد نشود، در صورتی که این‌گونه برنامه‌ها اعتمادها را سلب می‌کند و بر همین اساس، اصل ماجرا یک کج‌سلیقگی بین کارگردان و عوامل بازیگران این فیلم است.

مشاور وزیر بهداشت در عین حال اظهار کرد: ما هنوز متوجه نشده‌ایم این مکان دقیقا کجاست. همچنین مطمئن نیستیم اصلا بیمارستانی وجود دارد یا خیر یا تنها یک لوکیشن اتاق عمل است. همان طور که می‌دانیم در کشور انواع فیلم‌های سینمایی ساخته می‌شود که در آن یک لوکیشن اتاق عمل ساخته شده و بازیگرانی در آن بازی می‌کنند بنابراین مشخص نیست این مکان، اتاق عمل واقعی باشد. علاوه بر آن، چنین برداشتی نیاز به یک کارگردان دارد تا بازیگران فیلم را در حالت‌های مشخص قرار دهد. این پروسه حداقل نیم ساعت زمان می‌برد در صورتی که در اتاق عمل فعال، حتی یک ثانیه هم تعیین‌کننده جان بیمار است و جزء معدود مکان‌هایی است که به تمرکز بسیار بالا نیاز دارد.

زارع‌نژاد یادآور شد: سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که مردم چگونه آنقدر راحت می‌پندارند این فیلم واقعی است و یک پزشک، پرستار، تکنسین اتاق عمل و متخصص بیهوشی که بیمار زیر دستشان است، اجازه می‌دهند یک نفر برای انجام یک فیلم کوتاه هنری آنها را به بازی بگیرد و فرآیند عمل را برای چنین کار بیهوده‌ای متوقف کنند؟ ما در حال بررسی هستیم که متوجه شویم این مکان کجاست اما به یقین می‌گوییم در این مکان بیمار و نوزاد واقعی وجود نداشته و کسی تحت عمل نیست. لازم به ذکر است که تیم جراحی اتاق عمل بی‌شک می‌دانند که این کار در اتاق عمل غیرقانونی است و به هیچ عنوان زیر بار این مسئولیت سنگین برای یک فیلم کوتاه نمی‌روند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می‌کنیم که این فیلم، شبیه‌سازی شده است و حتی یک درصد نیز بیماری تحت عمل قرار ندارد. البته این امکان وجود دارد که اتاق عمل غیر فعال بوده و پرسنل وقت کافی برای انجام این گونه بازی‌ها را داشته‌اند که این کار مجازاتی در پی دارد و همان طور که گفتم در حال بررسی مکان هستیم تا در صورت احراز تخلف، به شدت برخورد کنیم.


 منبع: جام جم | انتشاردهنده: علیرضا پرندوش

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.