چهارشنبه, 30 خرداد 1403 Wednesday, 19 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 42290 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 2404×
تصاویر ماراتن شیراز منتشر شد/ ورود دادستانی و برخورد با برگزارکنندگان به خاطر حجاب
18 اردیبهشت 1402 ساعت: 15:28
شناسه : 251274
0

ماراتن شیراز؛ شاید در ۲۴ ساعت گذشته یکی از پرتکرارترین واژه‌هایی باشد که در فضای مجازی به چشم خورده است. موضوع مربوط به ماراتن نیمه‌استقامتی است که یکی، دو روز گذشته در شهر شیراز در دو بخش مردان و زنان برگزار شده‌.

پ
پ

تصاویر ماراتن شیراز 2 - تصاویر ماراتن شیراز منتشر شد/ ورود دادستانی و برخورد با برگزارکنندگان به خاطر حجاب - تصاویر شیراز

روزنامه شرق نوشت: ماراتن شیراز؛ شاید در ۲۴ ساعت گذشته یکی از پرتکرارترین واژه‌هایی باشد که در فضای مجازی به چشم خورده است. موضوع مربوط به ماراتن نیمه‌استقامتی است که یکی، دو روز گذشته در شهر شیراز در دو بخش مردان و زنان برگزار شده. دلیلش روز شیراز است و یادآوری این روز مهم. در سال‌های گذشته این ماراتن به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشده بود، ولی امسال مسئولان ورزشی استان به همراه مسئولان فدراسیون دوومیدانی تصمیم گرفته بودند این ماراتن را برگزار کنند. برخلاف انتظار اولیه، استقبال شرکت‌کنندگان شایان توجه بود.

قریب به ۸۵۰ نفر ورزشکار برای حضور در این ماراتن اعلام آمادگی کرده بودند؛ ۵۰۰ نفر در بخش مردان و ۳۵۰ نفر در بخش زنان. پیش از این عنوان شده بود که مسابقه مردان و زنان قرار است در یک مسیر مشترک برگزار شود و فقط زنان قرار است ۱۰ کیلومتر از این ماراتن ۲۱‌کیلومتری را بدوند. بعدها این ماجرا تغییر کرد و قرار شد ورزشکاران زن، یک ساعت زودتر از مردان استارت بزنند؛ آن‌ها از شش صبح و مردان از ساعت هفت صبح. این برنامه هم سپس تغییر کرد و خبر رسید که کلا مسیر دویدن مردان و زنان در این مسابقه جداست. زنان از ساعت ۶:۳۰ صبح کارشان را از دامنه بام سبز شیراز به سمت زیباشهر در مسیری که ۱۰ کیلومتر تعیین شده بود، استارت زدند. مردان هم قریب به یک ساعت بعد از آرامگاه حافظیه کار را شروع کردند تا به بلوار چمران شیراز برسند و سپس در بلوار حافظیه به کار پایان دهند؛ آن‌هم در مسیری که ۲۱ کیلومتر تعیین شده بود.

تصاویر ماراتن شیراز 3 - تصاویر ماراتن شیراز منتشر شد/ ورود دادستانی و برخورد با برگزارکنندگان به خاطر حجاب - تصاویر شیراز

مسابقه با هماهنگی نیروهای مختلف شهری و استانی برگزار شد. آن‌طورکه سایت فدراسیون دوومیدانی خبر داده بود، در برگزاری این مسابقه شورای تأمین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، پلیس راهور، اداره کل ورزش و جوانان و دیگر ارگان‌ها نقش ایفا کردند و بعد از مسابقه هم با کلی تعریف و تمجید از مسئولان برگزارکننده، پرونده این دوره از رقابت‌ها بسته شد. درباره شعار این دوره از رقابت‌ها هم اختلاف‌نظر وجود دارد. عده‌ای معتقدند این ماراتن نیمه‌استقامتی برای گرامیداشت روز شیراز بوده، عده‌ای آن را برای یادآوری و توجه به کودکان سندرم داون مرتبط کرده‌اند و عده‌ای هم گفتند شعار «دویدن برای بمو» برای حفظ و نگهداری محیط زیست به‌ویژه منطقه محافظت‌شده بمو برای این مسابقه در نظر گرفته شده است.

ولی هیچ‌کدام از این موارد به اندازه حواشی پس از مسابقه به چشم نیامد؛ چون طولی نکشید که خبر رسید دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان دستور تشکیل پرونده قضائی و احضار مسئولان برگزارکننده را صادر کرده است. از اینجا به بعد بود که این ماجرا از یک تورنمنت ورزشی تغییر کرد. دلیل آن‌هم انتشار تصاویری از حضور زنانی بود که پوشش کامل نداشته‌اند. سیدمصطفی بحرینی، دادستان شیراز، با بیان اینکه قصور، ترک فعل و تقصیر احتمالی مسئولان در این زمینه با جدیت بررسی می‌شود، گفت: «پس از این اقدام ساختارشکنانه، سرپرست ورزش و جوانان استان، مدیر ورزش و جوانان شیراز و رئیس هیئت دوومیدانی و مسئولان انتظامات برگزاری مسابقه جهت ارائه توضیح به دادستانی احضار شده‌اند». او با بیان اینکه برخی شواهد حاکی از ورود غیرمجاز تعدادی دونده به مسیر مسابقه بوده است، گفت: «این موضوع نیز به‌صورت مجزا در دست بررسی قرار دارد.

تصاویر ماراتن شیراز 4 - تصاویر ماراتن شیراز منتشر شد/ ورود دادستانی و برخورد با برگزارکنندگان به خاطر حجاب - تصاویر شیراز

ماجرا وارد فاز تازه‌تری هم شد؛ چون به غیر از حضور ورزشکارانی که گفته شد حجاب را به‌صورت کامل رعایت نکرده‌اند، اتفاق دیگری هم رخ داده است. این یکی مربوط به حضور تعدادی دونده زن در بخش مردان است که از قرار چندکیلومتر بعد از شروع به آن‌ها می‌پیوندند. آن‌طور که مسئولان فدراسیون دراین‌باره خبررسانی کرده‌اند، چندین نفر از ورزشکاران زن پس از قریب به چهار کیلومتر از مسیر مردان به جمع آن‌ها اضافه می‌شوند و به همراه آن‌ها شروع به دویدن می‌کنند. موضوعی که باعث ایجاد جنجال شده، نه دوندگی آن‌ها بلکه وضعیت پوشش آنهاست که حساسیت مسئولان مربوطه را برانگیخته است.

اگرچه تعداد این افراد اندک است، ولی در این بین استارت برای یافتن مقصر زده شده و دامن رئیس فدراسیون دوومیدانی را گرفته است. این اتفاق در شرایطی رخ داده که تعداد زیادی از خانواده‌ها هم به‌عنوان تماشاگر در طول مسیر حضور داشته و دونده‌ها را تشویق می‌کردند. البته که تعدادی از آن‌ها هم پوشش کاملی نداشته و همین موضوع دلیل دیگری برای بازخواست مسئولان برگزارکننده این ماراتن در شیراز شده است.

روز گذشته هم‌زمان با انتقاد تندوتیز چند سایت خاص که به این موضوع ورود کردند، وزارت ورزش و جوانان هم با صدور بیانیه‌ای خبر از برخورد با مقصران این پروژه را داد. مریم کاظمی‌پور، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان دراین‌باره گفت: «بر اساس گزارش‌های دریافتی از برگزارکنندگان این رویداد، تمهیدات لازم برای برگزاری این مسابقات ازجمله ساعت مجزای برگزاری رقابت‌های آقایان و بانوان و همچنین مسیرهای جداگانه اندیشیده شده بود، اما در پایان این مسابقه، رفتار هنجارشکنانه برخی افراد که بدون ثبت‌نام و بدون داشتن شماره خودشان را به مسیر برگزاری مسابقه رسانده بودند، تصاویر ناهنجاری را ایجاد کرد. وزارت ورزش و جوانان این رفتارها را تقبیح می‌کند و اجازه نمی‌دهیم کسی بخواهد به اسم ورزش به عادی‌سازی رفتارهایی بپردازد که با ارزش‌های جامعه اسلامی و اعتقادات مردم ایران سازگاری ندارد. به‌هیچ‌عنوان توسعه ورزش با چنین رفتارهایی مورد تأیید نیست و نمی‌گذاریم کسی چنین تصاویر نامربوطی را از ورزش کشور نهادینه کند. بر همین اساس ضمن تقبیح این اتفاق، به‌طور قطع جزئیات و عوامل دخیل در این رخداد مورد بررسی قرار خواهد گرفت».

تصاویر ماراتن شیراز 5 - تصاویر ماراتن شیراز منتشر شد/ ورود دادستانی و برخورد با برگزارکنندگان به خاطر حجاب - تصاویر شیراز

این موضوعی است که روح‌الله نجمی، رئیس هیئت دوومیدانی فارس نیز به آن اشاره می‌کند: «بعد از اینکه استارت مسابقه زده شد، در کیلومتر دو، سه تعدادی خانم به گروه مردان اضافه شدند. این افراد ورزشکار ما نبودند. مسابقه مردان در حافظیه و مسابقه خانم‌ها با فاصله ۱۲، ۱۳‌کیلومتری از مسابقه مردان درحال برگزاری بود. تعدادی خانم خودسرانه به گروه مردان اضافه شدند و اصلا از ورزشکاران ثبت‌نام‌شده و شناخته‌شده دوومیدانی نبودند. کسانی بودند که قصدشان تفریح و اختلال در نظم بود. آن مسابقه برای کودکان سندرم داون برگزار شد، اما این افراد هدف مسابقه را زیر سؤال بردند».

با وجود توضیحات مسئولان برگزارکننده، فشار برای برکناری رئیس فدراسیون دوومیدانی پس از انتشار تصاویری از این ماراتن به اوج رسید. عصر روز گذشته خبر رسید وزارت ورزش خواستار شفافیت در این موضوع و معرفی مقصران است. اگرچه خبر استعفای هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دوومیدانی به گوش رسید، ولی او در گفت‌وگویی فدراسیون را در این زمینه بی‌تقصیر جلوه داد و از این گفت که مسئولیت برگزاری چنین رقابت‌هایی همیشه بر عهده هیئت‌های مربوطه است. صیامی گفت: «دوی استقامت به مناسبت روز شیراز توسط هیئت ورزشی فارس برگزار شد و این مسابقات زیر نظر فدراسیون دوومیدانی برگزار نشده است و من تنها به این رقابت‌ها دعوت شدم. چندین سالی است که هیئت استان شیراز به‌عنوان ورزش همگانی این مسابقات را برگزار می‌کند. رقابتی که شامل دوهای خیابانی می‌شود و برگزاری آن با مجوز شورای تأمین استان بوده است. مسابقات در تقویم فدراسیون دوومیدانی نبوده است. دوهای خیابان در همه شهرها توسط هیئت‌های ورزشی استان به‌عنوان ورزش همگانی برگزار می‌شود. مردم در این مسابقات ۲۱ کیلومتر دویدند و حتی دونده ویلچرران داشتیم و تعدادی از معلولان سندرم داون در این مسابقات شرکت کردند و در انتهای آن خانواده‌ها اشک ریختند. این رقابت‌ها همواره در همه استان‌ها برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و سلامت جامعه برگزار می‌شود».

تصاویر ماراتن شیراز 6 - تصاویر ماراتن شیراز منتشر شد/ ورود دادستانی و برخورد با برگزارکنندگان به خاطر حجاب - تصاویر شیراز

در کنار این موضوع، خبر برکناری رئیس هیئت دوومیدانی فارس هم به گوش رسید که نجمی آن را تکذیب کرد. «گویا از آقای صیامی خواسته شده بود حکم برکناری من را بزنند، اما قبول نکردند. آقای صیامی از نزدیک تمام استانداردهای مسابقه را دیده بود. نزدیک به ۴۰۰ نیروی نظامی و انتظامی این مسابقه را پوشش دادند. پلیس راهور، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی این مسابقه را پوشش دادند. فرمانده نیروی انتظامی استان در این مسابقه حضور داشت. مجوز شورای تأمین استان را داشتیم و علی‌رغم اینکه ۴۰۰ نیروی انتظامی و نظامی امنیت مسابقه را تأمین کردند، برخی افراد چنین اتفاقی را رقم زدند».

تصاویر ماراتن شیراز 1 - تصاویر ماراتن شیراز منتشر شد/ ورود دادستانی و برخورد با برگزارکنندگان به خاطر حجاب - تصاویر شیراز

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.