×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

ما در این مقاله از سایت با مردم به مطالبی در رابطه با شرایط اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان، شهریه تحصیل در آذربایجان و مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای دانشجویی آذربایجان می پردازیم.

پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به اطلاعات کاربردی و آپدیت شده و بروز در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی کشور آذربایجان دست پیدا کنید.

میدانیم که کشور آذربایجان در دسته کشورهای در حال رشد و متوسط دنیا به عنوان یک کشور جهان دومی قرار دارد. دولت این کشور با داشتن برنامه های بلند مدت سعی در بهبود وضعیت اقتصادی، رفاهی و روابط دوستانه خود با کشورهای دیگر دارد. به همین علت، در همین چند سال گذشته این کشور اقدام به جذب دانشجویان بین الملل در رشته های تحصیلی متنوع کرده است. علاوه بر این موارد، فرهنگ نزدیک جمهوری آذربایجان با کشورمان، تحصیل ارزان در این کشور (در مقایسه با کشورهای دیگر) و مسافت نزدیک آن با ایران باعث شده دانشجویان ایرانی فراوانی خواهان تحصیل در آذربایجان باشند.

آشنایی مختصر با کشور جمهوری آذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان از نظر سیاسی با روسیه متحد است اما از لحاظ فرهنگی با کشور ترکیه شباهت زیادی دارد. بد نیست بدانید کشور آذربایجان به عنوان سرزمین آتش شناخته می شود. علت آن را می توان در وجود پالایشگاه های نفتی که در دریای خزر تا آتشفشان های گلی روستای مرکزی آذربایجان وجود دارد، دانست. این کشور ترکیبی از مردم ترکیه، اروپایی و اهالی خاورمیانه است. پایتخت این کشور شهر باکو است.

مردم این کشور به دو زبان آذری (آذربایجان) و روسی صحبت می کنند. جمعیت این کشور حدود ۱۰.۱ میلیون نفر است و حدودا ۲۶ هزار نفر دانشجوی بین الملل دارد. سال تحصیلی این کشور از سپتامبر و ماه می شروع می شود. واحد پول این کشور منات است. بد نیست بدانید کشور جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری آسیا محبوبیت دارد. آذربایجان از پارک های ملی بزرگ، شهر قدیمی باستانی و سنگی باکو، آب گرم و آرام دریاچه کاسپین (دریای خزر) و محصولات ارگانیک و طبیعی متنوع برخوردار  است.

همچنین، این کشور به عنوان یکی از امن ترین و با ثبات ترین کشورهای منطقه خاورمیانه شناحته می شود. به همین خاطر، دانشجویان بین الملل زیادی خواهان کسب ویزای تحصیلی آذربایجان هستند. میزان جرم و جنایت در این کشور کم، روابط این کشور با همسایگانش خوب و از اقتصاد خوبی بهره مند است. در واقع، می توان کشور جمهوری آذربایجان را یکی از ثروتمندترین کشورهای شوروی سابق دانست. همچنین، آذربایجان کشوری ترکیب شده با سنت ها و  میراث فرهنگی خود است. هر ساله هزاران رویداد در حوزه موسیقی، رقص و آواز سنتی در این کشور برگزار می شود. همچنین، غذاهای آذربایجان بسیار خوشمزه و لذیذ هستند و تشابه زیادی با غذاهای ایرانی دارند.

تحصیل در کشور آذربایجان

How to get a study visa for Azerbaijan 0 - چطور ویزای تحصیلی کشور آذربایجان بگیریم؟جمهوری آذربایجان یک کشور نسبتا کوچک است. این کشور حدود پانزده دانشگاه دارد. تعداد نه دانشگاه آن دروس و دوره های مختلف خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. سه دانشگاه خزر غربی، دانشگاه دولتی باکو و دانشگاه مهندسی باکو جز معتبرترین دانشگاه های این کشور هستند. به دلیل، بهبود وضعیت آموزش و دسترسی افراد بیشتر به سطح تحصیلات آموزش عالی دولت این کشور اقدام به ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان داخلی و بین الملل کرده است. همچنین، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار مناسب است. به همین خاطر، دانشجویان علاقه مند به تحصیل می توانند اقدام به تحصیل در دانشگاه های این کشور کنند.

دانشجویان بین الملل می توانند از طریق اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان راهی این کشور  شده و تحصیلات خود را در این کشور آغاز کنند. معمولا تحصیل در دوره های کارشناسی در این کشور بین سه تا پنج سال به درازا می کشد. این در حالی است که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین یک تا سه سال متغیر است. تحصیل در مقطع دکترا معمولا در مدت زمان چهار ساله پایان می یابد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان

دانشگاه های آذربایجان رتبه بالایی در رنکینگ جهانی به دست آورده اند. به همین خاطر، تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در بهترین دانشگاه های آذربایجان هستند. در ضمن، کشور جمهوری آذربایجان همچون کشورهای دیگر مدارک خاصی برای دریافت ویزای تحصیلی آذربایجان معین کرده است. شما با فراهم کردن مدارک خواسته شده دانشگاه می توانید نسبت به اخذ ویزای دانشجویی آذربایجان اقدام کنید. البته، گاها برخی از دانشگاه های جمهوری آذربایجان شرایط خاصی همچون قبولی در آزمونی را برای پذیرش دانشجویان جدید خود معین کرده اند. پس قبل از هرگونه اقدامی برای اپلای در دانشگاه مدنظرتان وب سایت دانشگاه هدف خود را بررسی کنید و متناسب با اطلاعات خواسته شده در وب سایت دانشگاه اقدام به ارسال مدارک خود کنید. شما برای تحصیل در یکی از این دانشگاه ها نیازمند اخذ ویزای دانشجویی آذربایجان هستید.

How to get a study visa for Azerbaijan 1 - چطور ویزای تحصیلی کشور آذربایجان بگیریم؟مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان

 • پاسپورت و گذرنامه معتبر که حداقل شش ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
 • دعوت نامه از دانشگاه هدف.
 • دو عکس رنگی.
 • پرداخت هزینه اخذ ویزای دانشجویی.
 • اجازه اقامت کوتاه مدت.

شما می توانید از طریق آماده کردن مدارکی همچون دعوت نامه دانشگاه، گذرنامه به همراه یک نسخه اسکن شده از گذرنامه، گواهی سلامت، فرم درخواست دانشگاه و پرداخت هزینه ویزا به اجازه اقامت کوتاه مدت دانشجویی دست یابید.

مدارک مورد نیاز برای ارائه به دانشگاه های آذربایجان

کشور آذربایجان به دلیل وجود دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با هزینه تحصیل کم نظر بسیاری از دانشجویان بین الملل را جلب کرده است. شما به عنوان یک دانشجوی بین الملل که خواهان تحصیل در کشور آذربایجان هستید، موظف به ارائه مدارک زیر به دانشگاه مدنظرتان هستید. از جمله مدارک مورد نیاز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • دو عدد عکس.
 • گواهی سلامت جسمی.
 • گذرنامه و فتوکپی از صفحات شناسنامه.
 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی سپری شده.

شما با ارائه این مدارک به دانشگاه مدنظرتان می توانید در پروسه کسب ویزای تحصیلی آذربایجان یک قدم جلوتر روید. پس از آن باید منتظر بمانید تا دانشگاه مدنظرتان مدارک ارائه شده توسط شما را بررسی کند. این پروسه گاها با پرداخت هزینه هایی همچون هزینه اخذ ویزای تحصیلی و یا ارسال مدارک به کشور آذربایجان همراه است. پس حتما مبلغی را برای هزینه های قبل از اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان کنار بگذارید. معمولا زمان بررسی مدارک شما بین ۱۴ تا ۴۰ روز طول می کشد. شما باید در این زمان منتظر پاسخ دانشگاه بمانید. پس از دریافت پاسخ مثبت می توانید از سفارت وقت گرفته و پس از انجام مصاحبه و قبولی در آن راهی کشور آذربایجان شوید.

شهریه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان

 How to get a study visa for Azerbaijan 3 - چطور ویزای تحصیلی کشور آذربایجان بگیریم؟ How to get a study visa for Azerbaijan 3 - چطور ویزای تحصیلی کشور آذربایجان بگیریم؟هزینه تحصیل در دوره ها و مقاطع تحصیلی آذربایجان متفاوت است. باید گفت این هزینه ها به گونه ای تعیین شده که دانشجویان بین الملل و داخلی به راحتی می توانند آنها را پرداخت کنند. قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان حتما از میزان شهریه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان اطلاعات دقیق به دست آورید. به طور کلی می توان گفت دانشجویان مقطع کارشناسی سالانه حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار پرداخت می کنند. تحصیل در مقطع دکترا به صورت سالانه میانگین تا ۴۰۰۰ دلار است.

در ضمن، بد نیست بدانید دولت آذربایجان سالانه تعدادی از دانشجویان بین الملل را بورسیه می کند. اگر دانشجویی بتواند بورسیه تحصیلی دولت آذربایجان را کسب کند، می تواند هزینه های خورد و خوراک، اجاره مسکن، اینترنت، حمل و نقل عمومی، شهریه دانشگاه و خرید کتاب را تامین کند. در نظر داشته باشید، این هزینه ها با توجه به نحوه مدیریت مالی دانشجو متغیر است. شما با صرفه جویی در هزینه های خود می توانید میزان هزینه های زندگی دانشجویی در آذربایجان را کاهش دهید.

شما می توانید جهت مشاوره برای ادامه تحصیل در کشور آذربایجان با مشاوران متخصص مانند سایت اقامتی و مهاجرتی نیولند در ارتباط باشید.

امیدواریم که این مقاله و توضیحات ما در خصوص شرایط تحصیل در کشور اذربایجان برای شما مفید بوده باشد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.