سه شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 9 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 41241 تعداد نوشته های امروز : 9 تعداد دیدگاهها : 2365×
 • شعار سال

  شعار سال 1403

 • انواع استنلس استیل ۳۰۴ و کاربرد آن در صنایع را بشناسید!
  27 آبان 1402 - 16:15
  شناسه : 267789
  0

  ورق استنلس استیل ۳۰۴ یک نوع فولاد است که از آلیاژهای استنلس استیل تشکیل شده است و دارای خصوصیات مقاومت بالا در برابر خوردگی، حرارت و خوردگی است.

  پ
  پ

  به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، ورق استنلس استیل ۳۰۴ یک نوع فولاد است که از آلیاژهای استنلس استیل تشکیل شده است و دارای خصوصیات مقاومت بالا در برابر خوردگی، حرارت و خوردگی است. این نوع ورق برای تولید قطعات صنعتی، تجهیزات غذایی، تجهیزات پزشکی و دارایی‌های ساختمانی استفاده می‌شود. همچنین، استفاده از این نوع ورق در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نیز رایج است.

   ترکیبات استنلس استیل ۳۰۴ شامل ۱۸% کروم، ۸% نیکل و ۰,۰۸% کربن می‌باشد. همچنین، این نوع فولاد ممکن است حاوی ترکیبات دیگری مانند مولیبدن، مس و تیتانیوم باشد که بهبود خصوصیات آن را تضمین می‌کنند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با مشخصات فنی انواع استنلس استیل ۳۰۴ آشنا شوید.

  استیل 304 شهر استیل

   داشتن اطلاعات کافی و اشنایی با ویژگی‌ها و مشخصات فنی استیل ۳۰۴ خرید این ورق استیل را برای شما اطمینان بخش می‌کند. نوع استیل، ابعاد، کیفیت و قیمت از جمله نکات مهمی است که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید. برای آگاهی از مشخصات فنی و استعلام قیمت ورق استیل ۳۰۴ می‌توانید به سایت شهر استیل مراجعه نمایید و قبل از خرید اطلاعات کافی درباره استنلس استیل ۳۰۴ را کسب نمایید. در ادامه این مطلب به معرفی با جزئیات استیل ۳۰۴ می‌پردازیم.

   ورق استیل ۳۰۴ چیست ؟

   استنلس استیل ۳۰۴ در گروه استیل‌های گرید ۳۰۰ قرار می‌گیرد. ورق استنلس استیل ۳۰۴ نوعی از فولاد زنگ‌نزن است با ایجاد تغییراتی بر پایه استیل ۳۰۲ به دست می‌آید. این تغییرات شامل کاهش درصد کربن و افزایش کروم است.  وقتی از میزان کربن در این آلیاژ کم می‌شود، تأثیر آن این است که رسوب کاربید کروم را که در اثر عملیات جوش‌کاری ایجاد می‌شود، به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. همچنین خوردگی بین دانه‌ای حین انجام عملیات به کم‌ترین حد می‌رسد.

   تفاوتی که در ورق استیل ۳۰۴ نسبت یه استیل ۳۰۲ ایجاد می‌شود این است که اولی را می‌توان بلافاصله پس از جوشکاری استفاده کنیم درحالی‌که دومی بلافاصله قابل استفاده نیست و پیش از آن باید تحت عملیات حرارتی آنیل قرار بگیرد. در غیر این صورت مقاومت آن در برابر خوردگی کم می‌شود.

   ورق استنلس استیل ۳۰۴ می‌تواند حتی در محیط‌های شدیدا خورنده بلافاصله بعد از جوشکاری استفاده شود. این ویژگی چنان که گفتیم به دلیل کربن کم است و این آلیاژ را بسیار کاربردی کرده است.

  مشخصات فنی ورق استیل ۳۰۴

   سری ۳۰۰ ورق استیل در بازار با نام استیل نگیر شناخته می‌شود. این نام به دلیل آن است که ورق‌های این گرید خاصیت مغناطیسی ندارند و جذب آهنربا نمی‌شوند.

  ورق استیل ۳۰۴ نیز به عنوان آلیاژی از این گرید فاقد خاصیت مغناطیسی و اصطلاحا نگیر است. مشخصات فنی ورق استیل ۳۰۴ بر اساس سه استاندارد دسته‌بندی می‌شود که آن‌ها را شرح می‌دهیم.

  STEM A۲۰۴

   استاندارد STEM A۲۰۴ از سوی انجمن تست مواد آمریکا تنظیم شده است و شامل آلیاژهای مقاوم به خوردگی می‌شود. جدولی که طبق این استاندارد تنظیم شده است هم ترکیب شیمیایی و هم ویژگی‌های فیزیکی ورق استنلس استیل ۳۰۴ را نشان دربرمی‌گیرد. ویژگی‌های استاندارد از نظر مقاومت به خوردگی و اکسید شدن که در این جدول ذکر شده باید توسط تولیدکنندگان رعایت شود.

   بر اساس مشخصات فنی ورق استیل ۳۰۴ ، مقدار کربن در ورق استیل نگیر ۳۰۴ باید ۳/۰ در استیل ۳۰۴L و ۸/۰ در استیل ۳۰۴ باشد. میزان کروم در ورق استیل ۳۰۴ نگیر نیز حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۰ است. مقدار نیکل بین ۸ تا ۱۲ است. مقادیر کمتری از عناصر دیگر شامل منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیسیوم و نیتروژن نیز در این آلیاژ موجودند.

  AMS ۵۵۱۳/AMS ۵۵۱۱

   این استاندارد مجموعه اطلاعاتی را دربرمی‌گیرد که از دستورالعمل‌های انجمن مهندسین خودرو برآمده است. این استاندارد در رابطه با برخی از آلیاژهای قابل استفاده در صنعت هوافضا تدوین و تنظیم شده است.

   این نکته را باید یادآور شد که ورق استیل ۳۰۴ که در گروه ورق‌های استیل نگیر قرار دارد، ممکن است در اثر برخی عوامل مانند کار سرد، خاصیت مغناطیسی کمی پیدا کند. قیمت ورق استیل ۳۰۴ نگیر می‌تواند تحت تأثیر میزان مطابقت ویژگی‌های ورق تولید شده با استانداردهای تعیین شده و مشخصات فنی ورق استیل ۳۰۴ باشد.

  images 1700248153 6557ba596f8bd - انواع استنلس استیل ۳۰۴ و کاربرد آن در صنایع را بشناسید! - استنلس استیل

  ASTEM A۶۶۶

   این استاندارد بیشتر پیرامون روش‌های حرارت دادن و سرد کردن فولادهای ضد زنگ نگیر (آستنیتی) است. در این استاندارد شکل آلیاژ می‌تواند ورق یا نوار نازک، پلیت و میلگرد باشد.

  انواع ورق استیل ۳۰۴ نگیر

   موارد گوناگونی را می‌توان معیار برای دسته بندی انواع ورق استیل ۳۰۴ نگیر قرار داد. اما رایج‌ترین دسته بندی بر اساس مشخصات سطحی و ظاهری ورق استیل صورت می‌گیرد.

   ورق استیل ۳۰۴ براق

   از ورق استیل ۳۰۴ براق استفاده زیادی می‌شود. براق شدن سطح ورق استیل نگیر ۳۰۴ با استفاده از فرایند پولیش‌کاری سطحی به دست می‌آید. اهمیت ورق استیل ۳۰۴ براق بیشتر از نظر جلوه ظاهری است بنابراین در مواردی که قابل رویت باشد مثلا مصارف دکوراتیو یا بدنه وسایل به کار می‌آید. قیمت ورق استیل ۳۰۴ براق ممکن است به دلیل فرایند پولیش‌کاری افزایش پیدا کند.

   ویژگی‌های ظاهری فولاد ضد زنگ در درجه اول اهمیت است زیرا ماهیت این استیل با کاربرد آن در نماها و تزئینات ارتباط دارد. این ویژگی‌ها از این قرارند:

  • استیل براق ۳۰۴ از ظاهری زیبا و کاملا دکوراتیو برخوردار است.
  • مهم‌ترین ویژگی ظاهری ورق استیل براق ۳۰۴  سطح کاملا صاف و صیقلی آن است. این ورق نور را به طور کامل بازتاب می‌دهد و بسته به درجه صیقلی بودنش مانند آینه عمل می‌کند.
  • تأثیری که صافی سطح استیل براق دارد به بازتاب نور محدود نمی‌شود؛ این ویژگی در پاکیزگی ورق نیز تأثیر دارد. به‌ندرت ممکن است روی سطح ورق استیل براق گردوغبار بنشیند و حتی در این صورت به سادگی تمیز می‌شود. البته در خصوص تماس دست و اثر انگشت می‌توان گفت که این نقطه‌ضعف شیت استیل براق است. برای همین است که در جاهایی که امکان تماس دست زیاد است، استفاده نمی‌شود.
  • کاربرد ورق استیل براق در حوزه‌های دکوراتیو و تزئینی فراوان است خصوصا که می‌توان آن را در رنگ‌های گوناگون به کار برد. شاید قطعات زیادی را که از استیل براق طلایی ساخته شده‌اند، بسیار دیده باشید

  ورق استیل ۳۰۴ مات

   قیمت ورق استیل ۳۰۴ مات نسبت به نوع براق کم‌تر است. به دلیل آن‌که ویژگی‌های ظاهری ورق براق را ندارد، معمولا در جاهایی که نمود ظاهری اهمیت نداشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اهمیت ورق استیل ۳۰۴ مات به خاطر مقاومت به خوردگی و استحکام بالاست.

   ورق استیل ۳۰۴ خش دار

   ورق استیل ۳۰۴ خش دار با فرایند سنگ یا برس‌زنی به صورت خش‌دار درمی‌آید. شیارهایی که روی این ورق استیل ایجاد می‌شود، سبب می‌شوند که آلودگی‌ها روی سطح استیل مشخص نشوند. در تولید ساعت مچی و برخی از زیورآلات می‌توان از ورق استنلس استیل ۳۰۴ استفاده کرد. همچنین در جاهایی کاربرد دارد که نیاز به ایجاد اصطکاک است.

   کاربرد استنلس استیل ۳۰۴

   کمتر حوزه‌ای از صنعت را می‌تووان یافت که استنلس استیل ۳۰۴ در آن کاربرد نداشته باشد. ضخامت و ابعاد ورق ۳۰۴ می‌تواند متنوع باشد و یکی از دلایلی که کاربردهای متنوعی دارد نیز همین است.

   مقاومت بالای ورق استیل نگیر ۳۰۴ یکی از دلایل مهم دیگر است که سبب می‌شود این فلز در انواع صنایع از صنایع سنگین گرفته تا ظروف نگهداری مواد غذایی کاربردی باشد. همچنین استنلس استیل ۳۰۴ به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار خوبی که دارد، در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود.

  برخی از کاربردهای استنلس استیل ۳۰۴ عبارتند از:

  ۱. صنایع غذایی: به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و اکسیداسیون، استنلس استیل ۳۰۴ در تولید و ذخیره‌سازی مواد غذایی استفاده می‌شود.

  • ظروف نگهداری مواد شیمیایی
  • ظروف نگهداری مواد شیمیایی ظروف نگهدار مواد غذایی حاوی اسید (مانند گوجه فرنگی، سرکه، آب لیمو ترش و …) و لبنیات (به‌ویژه شیر)
  • تجهیزات و ظروف آشپزخانه‌های صنعتی
  • وسایل تصفیه و فیلتراسیون آب
  • ساخت ظروف خوراک‌پزی، کتری و قوری و تابه‌های مسطح
  • هود، اجاق‌گاز و فر

  ورق استیل 304 شهر استیل

  ۲. صنایع داروسازی: استنلس استیل ۳۰۴ به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و قابل شستشو بودن، در تولید تجهیزات پزشکی و داروسازی استفاده می‌شود.

  ۳. صنایع نفت و گاز: به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و حرارت، استنلس استیل ۳۰۴ در تولید لوله‌های نفت و گاز و تجهیزات پالایشگاه ها استفاده می‌شود.

  ۴. صنایع خودروسازی: استنلس استیل ۳۰۴ به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و ظاهر زیبا، در تولید قطعات داخلی و خارجی خودروها استفاده می‌شود.

  • خودروها
  • قطعات ماشین‌آلات
  • صنایع و تجهیزات دریایی

   ۵. صنایع ساختمانی: به دلیل ظاهر زیبا و مقاومت بالا در برابر خوردگی، استنلس استیل ۳۰۴ در تولید درب‌ها، پنجره‌ها، آسانسورها و تجهیزات ساختمانی استفاده می‌شود. ساختمان‌سازی (مثلا در پنل‌های معماری چون نرده‌ها و حفاظ‌ها و نیز برای استقامت خارجی در برابر آب و آتش)

   عوامل موثر بر قیمت ورق استیل۳۰۴

   از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت گذاری استنلس استیل ۳۰۴ میتوان موارد زیر را نام برد:

  • تعداد و سایز سفارش: بیشترین تاثیر بر قیمت ورق استیل ۳۰۴، تعداد و سایز سفارش دارد. هر چه تعداد و سایز بیشتر باشد، قیمت نهایی بیشتر خواهد بود.
  • ضخامت ورق: ضخامت ورق استیل ۳۰۴ نیز تاثیر بسیار زیادی بر قیمت دارد. هر چه ضخامت بیشتر باشد، قیمت نهایی بالاتر خواهد بود.
  • مشخصات فنی: مشخصات فنی مانند عرض، طول، نوع سطح (صاف یا آینه ای) و … نیز تاثیرگذار بر قیمت ورق استیل ۳۰۴ هستند.
  • نوع کیفیت: وجود کیفیت های مختلف در ورق استنلس استیل ۳۰۴، تاثیر قابل توجهی در قیمت دارد. ورق های با کیفیت بالاتر، قیمت بالاتری دارند.
  • شرایط بازار: شرایط بازار نیز مانند هر کالای دیگر، بر قیمت ورق استیل ۳۰۴ تاثیرگذار هستند. در شرایط بازار رقابتی، قیمت پایین تر خواهد بود.
  • روش تولید: روش تولید ورق استیل ۳۰۴ نیز تاثیرگذار بر قیمت آن است. ورق های تولید شده به روش های پیشرفته و با کیفیت بالاتر، قیمت بالاتری دارند.
  • محل تولید: محل تولید نیز می‌تواند تاثیرگذار بر قیمت ورق استیل ۳۰۴ باشد. در برخی کشورها، هزینه تولید بالاتر است و این ممکن است باعث افزایش قیمت ورق شود.
  • نوع بسته‌بندی: نوع بسته‌بندی نیز می‌تواند تاثیرگذار بر قیمت استیل ۳۰۴ باشد. بسته‌بندی با کیفیت و مناسب، هزینه بیشتری دارد و ممکن است باعث افزایش قیمت شود.
  • شرایط حمل و نقل: شرایط حمل و نقل نیز بر قیمت نهایی استنلس استیل ۳۰۴ تاثیرگذار است. در صورتی که شرایط حمل و نقل مناسب نباشد و خسارتی به ورق وارد شود، هزینه تعمیرات و جایگزینی ممکن است باعث افزایش قیمت شود.

  در خرید ورق استیل ۳۰۴ حتما به نوع نیاز و کاربردی که از آن مورد انتظار است توجه داشته باشید تا محصول را با ابعاد، وزن و ضخامت مناسبی بخرید. مراکز بسیاری اقدام به فروش ورق استیل ۳۰۴ می‌کنند زیرا این فلز بسیار رایج و پرکاربرد است. با این حال بهتر است به مراکز فروش معتبر مراجعه کنید تا از کیفیت محصول اطمینان یابید.

  در هر صورت برای خرید استیل ۳۰۴ باید به کیفیت محصول و قیمت ۳۰۴ مناسب آن توجه کنید و قبل از خرید استیل ۳۰۴ ، با دقت نوع و کیفیت استیل ۳۰۴ نگیر را بررسی کنید. همچنین، اگر به دنبال خرید عمده هستید، می توانید باشهر استیل به عنوان یک تامین کننده مستقیم تماس بگیرید و با کیفیت‌ترین استیل ۳۰۴ نگیر را با بهترین قیمت خریداری نمایید. در این مطلب به طور کامل مشخصات فنی و ترکیبات شیمیایی و کاربردهای استنلس استیل ۳۰۴ شرح داده شد. امیدواریم از مطالعه این مطلب اطلاعات ارزشمندی را کسب نموده باشید.

  منبع : خبرگزاری آنا

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.