×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

جشنواره روز ملی دریای کاسپین در ساحل دریای رودسر 16 600x400 - صدمه ای که شنا کردن در دریا به شما می زند!

مطالعات نشان داده که افراد تنها با ۱۰ دقیقه شنا کردن در دریا می توانند دچار بیماری های پوستی شوند. یک تیم تحقیقاتی به ساحلی در کالیفرنیا رفته و افرادی را که به طور مکرر به شنا نرفته و از کرم ضد آفتاب نیز استفاده نمی کنند، تحت نظر قرار دادند. پس از گرفتن نمونه هایی از پوست این افراد قبل و پس از شنا در دریا، باکتری های رایج اقیانوسی با نام “ویبریو” که معمولا در آب های شور یافت می شود، در نمونه ها دیده شد.

در حالی که “ویبریو” لزوما بد نیست، اما برخی از گونه های آن هستند که بیماری زا بوده و خطر ابتلا به عفونت را با ایجاد اختلال در میکروبیوم حساس پوست فرد افزایش می دهند.

میکروبیوم ها از پوست در برابر میکروب ها محافظت می کنند و این تیم تحقیقاتی متوجه شدند که میکروبیوم های پوست افراد پس از شنا در دریا تغییر کرده و بسیار شبیه به یکدیگر شده است. این یافته ها نشان می دهد شنا در دریا می تواند تنوع و ترکیب میکربیوم های پوست افراد را تغییر و کاهش دهد.

متخصصان دانشگاه کالیفرنیا در ارواین خاطر نشان کرده اند که این مطالعه هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز دارد، اما می تواند این مسئله را که چرا افرادی که در دریا شنا می کنند بیشتر از افرادی که در ساحل می مانند دچار دردهای شکمی و عفونت های گوش می شوند، توضیح دهد.

اگر چه بیشتر عفونت هایی که از طریق شنا در دریا به بدن وارد می شود به دلیل آلودگی آب به مدفوع است، اما این مطالعه نشان داده که باکتری های دریاها به طور کلی می توانند از طریق تاثیراتی که بر میکروبیوم پوست می گذارند، احتمال بروز بیماری را بیشتر کنند.

شرکت کنندگان در این مطالعه افرادی بودند که به طور مکرر در دریاها شنا نکرده، کرم ضد آفتاب استفاده نکرده و طی ۱۲ ساعت پیش از مطالعه استحمام نکرده بودند. این افراد همچنین طی شش ماه گذشته هیچ گونه آنتی بیوتیکی مصرف نکرده بودند.

از پوست داوطلبان یک بار پیش از شنا کردن در دریا و یک بار پس از شنا به مدت ۱۰ دقیقه و خشک شدن بدنشان به طور کامل نمونه برداری شد. در همه نمونه ها باکتری های رایج در دریاها که “ویبریو” نامیده می شوند، یافت شد.

نکته قابل توجه آن که پیش از شنا، میکروبیوم های پوست افراد کاملا قابل تشخیص بودند، اما پس از شنا شبیه به هم شده و تغییر کرده اند.

برخی از گونه های ویبریو موجب بروز بیماری هایی چون وبا یا به ندرت موجب عفونت های پوستی خورنده به خصوص در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می شوند.

در حالیکه باکتری های معمول پس از خشک شدن پوست از روی آن زدوده شده بودند، باکتری های ویبریو هم چنان روی پوست افراد باقی مانده بود، اما روش این تیم می توانست تنها حضور گونه های ویبریو را تشخیص دهد و گونه های دیگر با این روش قابل شناسایی نبودند.

از آنجایی که میزان باکتری های یافت شده روی پوست شناگران بیشتر از میزان باکتری های موجود در اطراف آب های اقیانوسی بوده، به نظر می رسد که این باکتری ها به شدت جذب پوست شده و روی آن باقی می مانند.

بنابر گزارش دیلی میل، میکروبیوم های پوست انسان نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن، بیماری های موضعی و سیستمیک و عفونت ها دارد و میکروبیوم های سالم از انسان در برابر کلونیزاسیون و عفونت با باکتری ها محافظت می کند.

منبع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.