×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

ذبیح الله خداییان 600x393 - بازرسی‌های غیر محسوس برای شناسایی دفاتر ازدواج آریایی/وقوع ۱۰۱ هزار طلاق در شش ماه اول سال ۹۸

ذبیح الله خداییان در نشست خبری امروز خود با موضوع «آیین افتتاح پروژه‌های فناوری اطلاعات در راستای توسعه خدمات الکترونیک» ضمن تسلیت به مصیبت زدگان زلزله اخیر، گفت: سازمان ثبت یکی از دستگاه‌های حاکمیتی در کشور است که نقش مهمی در رشد و توسعه کشور در ابعاد مختلف دارد. در بعد ایجاد امنیت و آرامش در جامعه، سازمان ثبت با تثبیت مالکیت‌های مادی و معنوی مانع بروز اختلافات می شود.

وی افزود: علی رغم اینکه سازمان ثبت دستگاه متولی اقتصادی نیست اما در اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار است. یکی در وصول مالیات‌ها است که قسمت عمده‌ای از مالیات‌های وصولی با کمک سازمان ثبت صورت می‌گیرد و هیچ سند مالکیتی صادر نمی شود مگر اینکه قبل از آن مالیات مربوطه را پرداخت کرده باشد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون سند مالکیت در شش ماهه سال جاری صادر شده است، گفت: در سال ۹۷، ۱۰ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی توسط سازمان ثبت وصول شد و در شش ماهه امسال بیش از ۷ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی توسط سازمان ثبت وصول شده است.

خداییان ادامه داد: در ۶ ماهه امسال برای ۲۷۰ سردفتر و دفتریار حکم انفصال موقت صادر شده و حدود ۲۳ مورد حکم سلب صلاحیت صادر شده است. در هیات‌های رسیدگی به تخلفات در ۶ ماهه امسال بیش از ۵۰۰ پرونده رسیدگی شده است که این رقم در سال گذشته ۱۶۵ مورد بوده است. بیش از ۵۰ نفر کارچاق کن شناسایی شده و پرونده آنها آماده تحویل به قوه قضاییه است.

وی تاکید کرد: ما در شش ماهه نخست امسال در راستای طرح تحول قوه قضاییه اقداماتی خوبی داشتیم و یکی از محورهای طرح تحول، پیشگیری از مفاسد است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات پیشگیرانه در پیشگیری از جرم در برون سازمان، سرویس تصدیق اصالت سند است که امروز افتتاح می شود و بسیاری از جعل ها در بیرون صورت می گیرد زیرا امکان انکه یک سند را با اصل ان تطبیق دهند وجود ندارد و با ایجاد این سرویس تمام مردم می توانند اگر کسی به انها سندی را ارایه داد از طریق این سرویس آن سند را با اصل ان در سازمان ثبت تطبیق دهند.

خداییان گفت: سامانه دیگری که امروز افتتاح می شود شناسایی ذی نفع واحد در ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری است. ‌معمولا افرادی که سوء استفاده گر هستند اگر می خواهند از طریق شرکت ها سواستفاده کنند سعی دارند که اثری از خود به جا نگذارند. سامانه‌ای وجود ندارد که کدام سهامدار تاثیر در اداره شرکت دارد که با ایجاد این سامانه تمام کسانی که سهامدار شرکت اند شناسایی می شوند و نشان می دهد در فلان شرکت چه کسی تصمیم گیر است. این امر بخصوص در شرکت های دولتی مانع رانت می شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: اقدام دیگرمان کاهش مراجعیت مستقیم مراجعان به همکاران است‌. هر چه مراجعه مردم به کارکنان بیشتر باشد امکان لغزش همکاران بیشتر است سامانه‌هایی طراحی شده که این مراجعت را کمتر می کند.

وی افزود: اقدام دیگر ما ثبت خودکار خلاصه معاملات است که تاکنون خلاصه معاملات از طریق پیک ارسال می شد و از طریق الکترونیکی هم فایل آن را ارسال می کردند. الان بصورت مستقیم الکترونیکی ارسال می شود. اقدام دیگر بازرسی الکترونیکی است که انجام شده است و سامانه آن طراحی شده است. همچنین پرتال خدمات مشتریان تهیه شده است و افرادی که می خواهند خدماتی را از سازمان ثبت بگیرند، کارتابلی برای شخص ایجاد می شود و تمام خدماتی که سازمان به آنها می دهد در کارتابل وجود دارد و از طریق کارتابل شخصی کارهای خود را انجام می دهند. همچنین پرتال ثبت شرکت ها هم افتتاح می شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره حق التحریر گفت: هر ۴ سال یکبار باید در تعرفه دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق تجدیدنظر داشته باشیم. پیش نویس آن تهیه و مراحل نهایی را طی می کند که ان‌شاءالله تقدیم رییس قوه قضاییه می شود.

خداییان افزود: ما متناسب سازی تعرفه‌ها را داریم. در مورد تعیین سقف تعرفه‌ها نیز اکثر دفاتر اسنادرسمی و ازدواج و طلاق از توزیع ناعادلانه درآمدها ناراضی اند و معتقدند برخی از رانت‌ها استفاده می کنند و افراد را به دفاتر سوق می دهند. ما سامانه ای طراحی کردیم که سقف درآمدی برای دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق تعیین کنیم. این موضوع به صورت پایلوت در برخی ازاستان‌ها اجرا شده و سعی داریم در کل کشور آن را اجرایی کنیم. البته مخالفینی هم دارد برخی از افراد با این سامانه به خاطر اینکه درآمدشان کاهش می یابد مخالفند که تعدادشان اندک است. ‌

وی درباره حذف اسناد عادی گفت: خواست عموم و حقوقدانان این امر هست زیرا در جامعه بسیاری از جرایم ناشی از اسناد عادی است. خیلی از زمین خواری هایی که صورت میگیرد با اسناد عادی صورت می گیرد. از جمله برنامه‌های تحولی توسعه اعتبار اسناد رسمی است. طرحی از دوسال پیش در کمیسیون قضایی مجلس مطرح است و در جهت اعتبار اسناد رسمی، ما هم پیش نویسی تهیه کردیم و به کمیسیون ارائه دادیم و به کارگروه ارجاع شده است. موانعی برای سند عادی ارایه دادند. اگر شورای نگهبان مخالفت کند و مجلس اصرار کند در مجمع طرح می شود تا تصویب شود. از جمله سیاست های حاکم بر برنامه ششم توسعه سند رسمی است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با طرح این سوال که برخی ایراد می گیرند چرا دفاتر اسناد رسمی دارای دفاتر خدمات قضایی اند گفت: این امر قبلا ممنوع بود و کسی که سردفتر بود هیچ شغلی نمی توانست داشته باشد. در قانون ایین دادرسی ۹۲ این اختیار داده شد که دفاتر خدمات قضایی به دفاتر اسناد رسمی داده شوند و تعدادی از دفاتر هم برگزیده و مجوز آن داده شد ولی در انتخاب های بعدی ندیدم موردی که دفاتر اسناد رسمی به خدمات قضایی داده شود و تاکید ریاست قوه قضاییه هم براین است.

وی درباره موضوع دو شغله بودن اعضای هیات مدیره گفت: تاکید ما این است کسی که عضو هیات مدیره کانون می شود اتمام هم و غمش فعالیت در آن باشد و اگرفعالیت‌های دیگری دارند آن قسمت را رها کنند که اعضا هم قول مساعد دادند.

خداییان در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه شما قبلا گفته بودید گزارش هایی واصل شده که در برخی از دفاتر ازدواج، صیغه‌هایی تحت عنوان آریایی و امثال آن جاری می شود که مغایر شرع و قانون است، چند سردفتر در این زمینه تخلف داشتند و برخورد با آنها چگونه بوده است؟ گفت: این موضوع خلاف قانون است که در برخی از دفاتر اتفاق افتاده بود. برخی از آنها شناسایی و با آنها برخورد صورت گرفت و از آنجا که به ماه‌های محرم و صفر مصادف شد، اتفاقی در این امر صورت نگرفت. با این گونه فعالیت‌ها برخورد شدید و در حد بستن دفتر یا دفاتر را داریم. بازرسی‌های غیر محسوسی را روانه استان‌ها می کنیم و اگر آنها با مراجعه به این دفاتر آن را مشاهده کنند بلافاصله دفتر بسته می‌شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ سوال دیگر مبنی بر اینکه قبلا گفته بودید قراره کارگروهی متشکل از کارشناسان سازمان، سران دفاتر ازدواج و طلاق و اساتید حوزه و دانشگاه، نسبت به بازنگری در قوانین مربوطه به ازدواج وطلاق لایحه ای تهیه کنند آیا لایحه قانون مربوط به دفاتر ازدواج و طلاق به کجا رسید؟ گفت: دفاتر ازدواج و طلاق دارای مقرراتی هستند که قدیمی است، کارگروهی را در این زمینه تشکیل دادیم و تنقیح قوانین را با کمک معاونت حقوقی انجام دادیم تا بتوانیم لایحه مربوط به آن را به مجلس تقدیم کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: ۸ میلیون و ۷۳۵ هزار سند در ۶ ماهه امسال صادر شده است. ۱۹ هزار و ۳۹۱ بازرسی از واحدهای ثبتی و دفاتر انجام شده است. دادگاه انتظامی قضات جهت رسیدگی به تخلفات سران دفاتر ثبتی در شش ماهه نخست امسال بیش از دو هزار پرونده را مورد رسیدگی قرار داده است که در سال گذشته فقط ۱۵۰۰ پرونده رسیدگی شد.

خداییان افزود: در شش ماه امسال ۳۱۶ هزار و ۷۱۶ عقد ازدواج داشتیم که نسبت به مدت مشابه قبل ۹ درصد کاهش داشته است. همچنین در همین ۶ ماهه امسال ۱۰۱ هزار واقعه طلاق را داشتیم که نسبت به مدت مشابه قبل ۲ درصد کاهش داشته است.

وی درباره ثبت شرکت‌ها نیز گفت: ۲۴ هزار و ۶۱۷ مورد ثبت شرکت‌ها را داشتیم که نسبت به سال قبل ۲ / ۹ درصد رشد داشته است.

خداییان ادامه داد: مرکز مالکیت معنوی با کمک سازمان جهانی مالکیت معنوی و اساتید سعی می کند به شرکت‌های نوبنیان کمک کند که محصولات خود را تجاری سازی کنند.

وی افزود: در پیشگیری از جرایم سازمان ثبت موثر است و یکی در ایجاد شفافیت است.

خداییان با اشاره به نقش سازمان ثبت در پیشگیری از پولشویی گفت: از آنجایی که هرگونه نقل و انتقال رسمی در سازمان ثبت انجام و در بانک جامع ثبت می شود امکان رد یابی افرادی که پولشویی می کنند هست. در بحث کلاهبرداری و جلوگیری از زمین خواری و سنددار کردن نقش موثری در پیشگیری از زمین خواری دارد که سامانه آن امروز افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سازمان ثبت اسناد خودش درآمد دارد و در سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان معوقات بانکی خود را به حساب خزانه واریز کرده است.

وی در خصوص موضوع چند همسری گفت: نظری ندارم. ما تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و شرع هستیم و خارج از آن اقدامی نمی کنیم.

در پایان پروژه‌های فناوری اطلاعات(۱۰ پروژه) توسط رییس سازمان ثبت افتتاح شد.

ایسنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.