×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 .::.  اخبار منتشر شده : 14 خبر

فروش اینترنت

به گزارش «بامردم» به نقل از دیجیاتو؛ صورت‌های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت در کدال منتشر شده و نشان می‌دهد این شرکت در سال ۱۴۰۰ به درآمد عملیاتی ۴۵۰۰ میلیارد تومانی دست یافته است. سود خالص شرکت ارتباطات زیرساخت نیز رشدی ۳۸ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۹ تجربه کرده و به ۱۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است. شرکت ارتباطات زیرساخت انحصار واردات اینترنت را در ایران در اختیار دارد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای از گام دوم انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده ۱۳۲ شرکت بخش عمومی کشور در سامانه کدال خبر داد. در گام اول، صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ شرکت‌های دولتی و اکنون صورت‌های مربوط به سال ۱۴۰۰ در دسترس عموم قرار گرفته است.

شرکت ارتباطات زیرساخت (زیرمجموعه وزارت ارتباطات) از معدود شرکت‌های دولتی است که همچنان به روند سودسازی خود ادامه می‌دهد. این شرکت وظیفه تامین کلیه نیازهای ارتباطی زیرساختی کشور را برعهده دارد یعنی تامین اینترنت کشور بر عهده شرکت ارتباطات زیرساخت است.

اطلاعات و صورت‌های مالی پایان دوره سال ۱۴۰۰ به همراه گزارش حسابرس و بازرس قانونی شرکت ارتباطات زیرساخت از افزایش درآمد و سود خالص این شرکت در مقایسه با سال ۱۳۹۹ خبر می‌دهد.

براین اساس، شرکت یاد شده در سال ۱۴۰۰ به درآمد عملیاتی ۴۴۹۷ میلیارد تومانی دست یافته است. این رقم برای سال ۱۳۹۹ حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان و برای سال ۱۳۹۸ حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

سود خالص این شرکت نیز از ۷۵۴ میلیارد تومان به بیشتر از هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که طی سال گذشته اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت و موبایل از قیمت خدمات اعلام نارضایتی کرده و ابتدای سال قیمت اینترنت را افزایش دادند.

درآمد ۴ هزار میلیارد تومانی از انحصار فروش اینترنت
طبق گزارش منتشر شده، درآمدهای این شرکت از دو کانال «ارائه خدمات پهنای باند» که بخش اعظم درآمدها را به خود اختصاص داده و «ارائه زیرساخت برقرای مکالمه» حاصل می‌شود.

درآمد حاصل از ارائه خدمات پهنای باند در سال ۱۴۰۰ به ۴۲۰۰ میلیارد تومان رسیده و نسبت به سال ۱۳۹۹ رشدی ۲۷ درصدی را تجربه کرده است.

آنطور که شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرده، افزایش درآمد ارائه خدمات پهنای باند نسبت به سال قبل به دلیل درخواست افزایش ظرفیت اپراتورها، افزایش کسب و کارهای مجازی و در نتیجه افزایش تقاضا در سرویس‌های اینترنت، PLS (خدمات پهنای باند) است. در واقع نرخ ارائه خدمات پهنای باند بدون تغییر نسبت به سال قبل براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

اما بخش قابل توجه این گزارش هزینه تمام شده ارائه خدمات پهنای باند نیز برای شرکت ارتباطات زیرساخت است. در حالی این شرکت درآمد ۴۲۰۰میلیارد تومانی از این بخش داشته، بهای تمام شده ارائه خدمات پهنای باند تنها ۲هزار میلیارد تومان گزارش شده است. یعنی اینترنت تقریبا با سودی ۱۰۰ درصدی به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات واگذار می‌شود؛ حال اگر انحصار شرکت زیرساخت برای تامین اینترنت نبود قطعا شاهد فضای رقابتی‌تر و توسعه اینترنت در کشور بودیم.

اپراتورهای همراه همچنان بزرگترین مشتری اینترنت هستند
در بخش دیگری از صورت های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت به خالص درآمد عملیاتی این شرکت به تفکیک مشتریان اشاره شده که همراه اول و ایرانسل بزرگترین مشتریان شرکت ارتباطات زیرساخت هستند. نزدیک به ۷۸ درصد خالص درآمد عملیاتی این شرکت از همراه اول و ایرانسل تامین می‌شود.

شرکت ارتباطات سیار ایران است نام تجاری «همراه اول» حدود ۲۱۰۰ میلیارد تومان و ایرانسل حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ بابت تامین اینترنت به شرکت زیرساخت پول پرداخت کرده‌اند. آسیاتک نیز بزرگترین مشتری این شرکت در میان اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.